Pille Ivask • 4. detsember 2015 kell 6:15

Tusk: kokkulepe Suurbritannia liidus püsimise kohta võib tulla veebruaris

David Cameron (vasakul) ja Donald Tusk  Foto: epa

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk lausus, et kokkulepe Suurbritannia Euroopa Liidus jätkamise üle võib tulla uue aasta veebruaris, vahendab Reuters.

Suurbritannia peaminister David Cameron otsib võimalusi Euroopa Liiduga läbirääkimiseks ning on kehtestanud omad nõuded, mis tingimustel ollakse nõus liidu liikmena jätkama. Praeguste plaanide järgi peaks Suurbritannias referendum Euroopa Liitu kuulumise teemal toimuma 2017. aastal.

Cameron on väitnud, et läbirääkimised on kulgenud keeruliselt ning suure tõenäosusega ei saavutata vajalikku kokkulepet kahe nädala pärast 17.-18. detsembril peetaval Euroopa Ülemkogu kohtumisel.  

Mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid on mures Suurbritannia esitatavate nõuete pärast. Viimane puututab eeskätt riigis elavaid Euroopa Liidu liikmesriikide migrante, kellele makstavaid toetusi tahetakse vähendada.

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk juhib ELi ning Suurbritannia vahelisi läbirääkimisi. Ta säutsus Twitteris, et plaanib ELi liikmesriikide juhtidele saata esmaspäeval kirja, milles on tema hinnangud Suurbritannia nõudmistele.

Hiljutiste arvamusküsitluste põhjal on brittide toetus Suurbritannia Euroopa Liidus jätkamisele vähenenud. Toetuse vähenemise põhjuseks on suures osas põgenikekriis.

Hetkel kuum