Hoolimata hiljutisest langusest finantsturgudel, mis on käivitanud diskussiooni võimaliku majandusseisaku üle, on majandus Fedi ühe haru juhi Loretta Mesteri sõnul tugev.
Mesteri sõnul jätkab
USA keskpank
intressimäärade tõstmist “vaikses” tempos, vahendab CNBC.
USA
majandus kasvas neljandas kvartalis kõigest 0,7%, börsiindeksid on kukkunud korrektsiooniterritooriumile ning
Wall Streeti prognoosid selleks aastaks on märkimisväärselt kukkunud.
Hoolimata sellistest arengutest on Mester üsna optimistlik ning usub, et USA jätab praegused probleemid peagi seljataha.
“Tugevad tööturu indikaatorid, sh palgakasv ning reaalpalga suurenemine viitavad, et USA majanduse põhialused on tugevad,” sõnas Mester.
“Ma jätkan arengute jälgimist, kuid kuniks ma ei näe midagi vastupidist, jään ma oma praeguste ootuste juurde, et USA majandus tuleb praegusest turgude turbulentsist välja ning majandusandmed näitavad paranemismärke hoolimata energia- ja tööstussektori keerulisest olukorrast,” märkis ta.
Oma detsembrikuisel kohtumisel otsustas
Fed esimest korda viimase üheksa aasta jooksul tõsta intressimäärasid. Kohtumisel planeeriti intressimäärasid tõsta 2016. aastal neli korda.
Energiahindade jätkuv langus, mured
Hiina majanduskasvu jahenemise ning aktsiahindade kukkumine on turuosalised pannud uskuma, et sellel aastal on intressimäärade tõstmine siiski vähetõenäoline.
Mester möönis, et energiahinnad on kukkunud rohkem kui tema või komitee oleks oodanud, kuid ta kordas Fedi juhi,
Janet Yelleni arvamust, et see trend ei kesta igavesti.
Mester viitas tööturu ja tarbijate olukorra jätkuvale paranemisele, mis on ühed olulised kasvumootorid.
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.