Kaupade eksport kahanes märtsis võrreldes eelmise aasta märtsiga 3% ja kaupade import 1%, teatab statistikaamet. Kui eksport Hollandisse ja Norrasse vähenes, siis näiteks Türki veetavate toodete hulk suurenes.
- Türgi lipp Foto: Boomberg
Tänavu I kvartalis kahanes kaupade eksport 2% ja import kasvas 1%.
Märtsis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 172 miljonit eurot (2015. aasta märtsis 153 miljonit eurot).
Märtsis olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Rootsi (20% Eesti koguekspordist), Soome (16%) ja Läti (9%). Eksport vähenes enim Hollandisse ja Norrasse. Hollandisse vähenes naftasaaduste ning Norrasse mehaaniliste seadmete väljavedu. Eksport suurenes enim Türki ja Leetu. Türki veeti rohkem raud- ja terastooteid, elektriseadmeid ja elusveiseid ning Leetu transpordivahendeid ja elektriseadmeid.
Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid, puitu ja puittooteid ning mitmesuguseid tööstustooteid. Ekspordi langust mõjutas oluliselt mineraalsete toodete, elektriseadmete ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade väljaveo vähenemine. Kasvas mehaaniliste seadmete ja tööstustoodete eksport.
Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas märtsis ekspordist 70%. Võrreldes eelmise aasta märtsiga kahanes Eesti päritolu kaupade eksport 3% ehk 23 miljonit eurot. Suurim Eesti päritolu toodete osatähtsus oli puidu ja puittoodete (97%) ning tööstustoodete (90%) jaotistes, väikseim aga mineraalsete toodete (24%) jaotises. Eesti päritolu kauba väljaveo vähenemist mõjutas oluliselt mineraalsete toodete ja elektriseadmete väljaveo langus.
Märtsis imporditi kõige enam kaupu Soomest (15% Eesti koguimpordist), Saksamaalt (12%), Lätist, Rootsist, Leedust ja Poolast (kõigi osatähtsus 8%). Võrreldes eelmise aasta märtsiga kahanes kõige enam import Venemaalt ja Leedust, kust vähenes mineraalsete toodete sissevedu. Samal ajal kasvas import Soomest ja Saksamaalt. Soomest imporditi rohkem elektriseadmeid ja Saksamaalt transpordivahendeid.
Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, mehaanilisi masinaid ning transpordivahendeid. Impordi langust mõjutas oluliselt mineraalsete toodete sisseveo vähenemine. Samas suurenes mehaaniliste seadmete ja transpordivahendite sissevedu.
Aasta I kvartalis eksporditi kaupu 2,8 miljardi euro väärtuses ja imporditi 3,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli I kvartalis 453 miljonit eurot (2015. aasta I kvartalis 346 miljonit eurot).
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.