Hillar Tederi äripartner eirab kohtuotsust

Kaubanduskeskuse Sky Mall kaotanud Hilar Teder on kindel, et kunagi on see tagasi tema omanduses.  Foto: Raul Mee
Marge Väikenurm • 22. september 2016 kell 4:15

Kuigi ettevõtja Hillar Tederi Ukrainas tegutsev firma Arricano Real Estate võitis maikuus Londoni kohtus, ei ole firma siiani äripartnerilt aktsiaid tagasi saanud.

Londoni Rahvusvaheline Arbitraažikohus otsustas enne suve, et firma Stockman Interhold peab andma Arricanole tagasi kõik ühisettevõtte Assofit aktsiad, kaasa arvatud osaluse Kiievis asuvas Sky Malli kaubanduskeskuses. Stockman Interholdi omanik on Andrei Adamovski.

„Mul pole õrna aimugi, et seal oleks mingit liikumist kuhugipoole,“ sõnas Hillar Teder praegu.

Stockman Interhold ei ole aktsiaid tagastanud. „Kui vastaspool neid aktsiaid meile vabatahtlikult üle ei anna, siis peame neid Küprose kohtu kaudu nõudma,“ ütles Raul Parusk, kes kuulub börsifirma Arricano Real Estate juhatusse.

Vastaspool vaidlustas arbitraažiotsuse Suurbritannia kõrgeimas kohtuastmes. Istungid ja otsus jäävad ilmselt tulevasse aastasse. „See võtab veel tükk aega, aga see vaidlustamine ei sega meil praegust kohtuotsust Küprosel täide viimast,“ lausus Parusk. „Küsimus on, kui palju juriidilised protsessid aega võtavad. Nagu näete, on juba aastaid võtnud. Võtame asja emotsioonita – see on protsess, mis lihtsalt tuleb läbi käia, et ettevõte oma vara tagasi saaks.“

Kasvatab tulu

Arricanol läheb Paruski kinnitusel kenasti. „Oleme möödunud aastaga võrreldes dollarites oma tulusid kasvatanud ja kaubanduskeskuste täituvust suurendanud. Meie Ukraina meeskond teeb head tööd, meil on väga hea müügitiim. Marketingi poolel mõtleme, mida uut ja erilist teha, et saada nii kliente kui rentnikke meie kaubanduskeskustesse,“ rääkis Parusk. Milline selleaastane käive ja kasum tulevad, ta ei avaldanud.

Veidi vaidluse taustast. Hillar Tederi firma Arricano vajas Ukrainas kuus aastat tagasi partnerit Sky Malli ehituse jätkamiseks ning projektiga liitus Ukraina ettevõtja Andrei Adamovski, kes sai endale 50%+1 aktsiat.

Tegelikult ei olnud Tederil plaanis kontrollpakki müüa, vaid ta tahtis ajutist investeeringut. Nii sõlmis Arricano Stockmaniga lepingu, mis andis Arricanole aktsiate tagasiostuõiguse. Ootamatult aga keeldus Stockman aktsiaid müümast, pöördudes kohtusse. Adamovski vahetas välja ka Sky Malli juhtkonna ning Tederile kuuluva Arricano inimesi Sky Malli kontorisse enam ei lubatud.

Nüüd on Teder kaubandus-meelelahutuskeskuse omanik ainult formaalselt – ei mõjuta ettevõtte tegevust ega saa ka osa kasumist.

Teine maailm

„Me ei tundnud seda külge slaavi kultuurist, kus saad osta igasuguse kohtuotsuse ja mis tahes tunnistuse. Võtad tänavalt inimese ja ütled, et tule mulle tunnistajaks ja tunnista seda, seda ja seda – siin on sulle 5000 või 10 000 dollarit. Sellist asja sa nagu ei oota, kui sul on lepingud olemas,“ kirjeldas kümme aastat Ukrainas tegutsenud ja seal praegugi kümmekonnale projektile pühendunud Teder paar kuud enne arbitraažiotsust Ukraina ärikultuuri.

“Kui maksaksime nii palju, kui teine pool küsib, siis võib Sky Malli ilmselt tagasi saada suhteliselt kiiresti. Adamovski tuli 40 miljoni dollariga ja meil oli õigus ta välja osta 50 miljoniga. Ta ütles, et ei lähe kuhugi, makske mulle 58 miljonit dollarit või lähen kohtusse,” lisas Teder. “Aastate jooksul on nad sealt välja pumbanud 70 või 80 miljonit dollarit renditulu ja selle varastanud. Neil ei ole õigust meilt midagi küsida. Peaksime Sky Malli tagasi saama ilma rahata.”

Hetkel kuum