EVEA juht: miks riik väikefirmade turuosa sööb?

Tulevane kaitseminister Margus Tsahkna (vasakul) ja peaminister Jüri Ratas pidid koalitsioonilepinguni jõudmiseks üksjagu pead murdma.  Foto: Andres Haabu / Äripäev
Urmo Andressoo • 22. november 2016 kell 15:00

Riik võiks endale kuuluvate ettevõtete erastamises palju julgemaid samme astuda, leidis uue valitsuse majandusplaane kommenteerides Eesti Väike ja Keskmiste Ettevõtete Assotsiatsiooni tegevjuht Raivo Altmets.

Kuigi üldises plaanis on Altmetsa sõnul riigiettevõtete erastamine hea mõte, leiab ta, et koalitsioonilepingus on see piiritletud üsna kitsalt. Nimelt tegelevad riigi omanduses sihtasutused ja ettevõtted sageli asjadega, millega Altmetsa hinnangul ei tohiks riigil mingit pistmist olla. "Üks suuremaid selliseid organisatsioone on Riigi Kinnisvara aktsiaselts. Iseenesest arusaadav organisatsioon, kuid miks ta peab tegelema oma tütarettevõtte kaudu ka hooldus- ja haldusteenuse pakkumisega, sellest meie aru ei saa," viskas Altmets küsimuse õhku.

Tema sõnul võiks koalitsioon võtta julgemad sammud, et riigi n-ö repertuaarist eemdaldada jõuliselt kõik tegevused, millega riik ei pea tegelema. "Väikeettevõtetega konkureerides pannakse sisuliselt üks osa turust nende ees kinni," illustreeris Altmets, tuues teise näitena esile Registrite ja Infosüsteemide Keskuse, kes pakub väikeettevõtetele raamatupidamist. "Eestis on selliseid firmasid hulgi - milleks seda riigil eraldi vaja pakkuda on?" küsis ta.

Väikeettevõtjad pole pätid

Toredaks peab Altmets seda, et jätkatakse juba eelmise valitsuse algatatud nullbürorkaatia idee elluviimist, samuti 500eurose tulumaksuvaba miinimumi kehtestamist. "Just selles mõttes, et see võimaldab suurendada siseturu ostujõudu," lisas ta.

Ettevõtluskonto projekti peab Altmets arvestatavaks plaaniks. EVEA juhi sõnul on aga valukoht see, et ettevõtluskonto ei võimalda pakkuda põhitöö kõrvalt muid teenuseid, nagu konsultatsioonide andmine, loengud jne. "Hirm, et hakatakse hirmsasti virutama ja varastama natuke paistab sealt läbi," tõdes Altmets, kelle sõnul tituleeritakse projekti kui lihtsamat FIEt. "Kuid FIEdel tegelikult sarnaseid piiranguid ei ole. Mulle tundub, et siin nähakse natukene vaimusid. Ma arvan, et inimesi tuleb usaldada ja pätid tuleb kinni panna, mitte vastupidi," võttis ta teema kokku.

Altmetsa sõnul on väga teretulnud idee suurendada praktika võimalusi ettevõtetes. "Meid huvitab ka väga, et leitaks lahendusi, kuidas väiksemad ettevõtted selles protsessis saaks kaasa lüüa," sõnas ta.

Oluline on Altmetsa sõnul see, et kui uus valitsus hakkabki alustavatele ettevõtetele tööjõumakse tagasi maksma, siis tuleb silmas pidada Eesti regioonide eripärasid. Ta toonitas, et Tallinnas ja Harjumaal alustaval ettevõttel on hulga teistsugusem olukord kui näiteks värskel Valgamaa firmal. "Oleme õige mitu korda rõhutanud, et tuleb leida hoovad, mis aitavad ettevõtlust maapiirkondades elavdada," lisas ta, mööndes et põllumajanduse toetuste taastamine on küll positiivne, kuid puudutab ainult ühte valdkonda. "Töökäed on maalt juba ära liikunud," sõnas ta. "See, et igale poole viiakse kiire internet, on tore, kuid tuleb tagada ka see, et teises otsas oleks keegi, kes seda tarbima hakkab," sõnas ta.

Kehv selgitustöö heidab varju

Ühe probleemina uue kolmikliidu kava juures näeb EVEA juht kehva kommunikatsiooni. "Näiteks ettevõtete dividendide langetamine 20%-lt 14%-le jõudis vähemalt esialgu avalikkusesse sellisena, et see laieneb kõigile omanikele," tõi Altmets esile, lisades et tegelikult laieneb see ainult äriühingute omanikele. "Selline eksitav kommunikatsioon häiris," möönis ta.

Samuti viitas ta sellele, et otsuse kohta loobuda ühistest tuludeklaratsioonidest ei olnud toodud mingeid põhjendusi. Vildakalt presenteeriti Altmetsa hinnangul ka auto registrimaksu kehtestamist. "Härra Ossinovski väitel lähtub see loogikast, et maks saab olema CO2 emissioonipõhine. Meie arust ei pea see väide tervenisti paika," selgitas Ossinovski. Tema sõnul ei saa EVEA aru, mis seos on CO2 emissioonidel elektriautodega. "Samm iseenesest ei ole teab mis vale, kuid tasuks asju õigete nimedega nimetada. Siin taga tundub olevat soov maksustada luksust," kommenteeris Altmets.

Uuest majanduskavast leiab Altmetsa sõnul üksjagu nii EVEA kui ka teiste liitude soovitusi ning tema hinnangul on kaasamine läinud viimastel aastatel hulga paremaks. „Enam ei püüta saada ainult linnukest kirja,“ selgitas ta. Siiski on tal selge soov, et valitsus hakkaks taas ettevõtlusorganisatsioonidega tipptasemel suhtlema. "Püüdsime meenutada, millal oli viimati aeg, kui peaminister soovis väikeettevõtjate esindajatega kohtuda. Ei tulnud meelde," tõdes ta.

Altmets rõhutab, et praegu jääb ta valitsuse majanduskava teemal äraootavale seisukohale. "Ette kiita ei taha, annaks neile esmalt võimaluse seda ellu viima hakata," sõnas ta. Kogu dokumenti kutsus Altmets ilusaks ja paljulubavaks, kuid toonitas et niivõrd pika nimekirja jaoks on uuel kolmikliidul aega suhteliselt vähe.

Hetkel kuum