Sirje Rank • 5. detsember 2016 kell 8:15

"Ei" Itaalia referendumil – mis edasi?

Matteo Renzi  Foto: Scanpix/Reuters

Itaalia valijate selge ei peaminister Matteo Renzi konstitutsiooniparandustele on riigis tekitanud poliitilise vaakumi.

Renzi teatas, et astub tagasi – oma lahkumispalve esitab ta president Sergio Mattarellale ilmselt täna pärastlõunal.

Mis edasi?

Nüüd tuleb presidendil otsustada, kas on võimalik moodustada uus koalitsioonivalitsus või tuleb korraldada erakorralised valimised. Ta võib paluda Renzil esialgu ametisse edasi jääda, et saada aega poliitilisteks kõnelusteks. Samas on Renzi kaotus referendumil sedavõrd suur – 60% vastu -, et ta võib olla sunnitud ka oma partei juhi kohalt tagasi astuma, vahendas agentuur Bloomberg.

Kes võiks olla uus valitsusjuht?

Üks võimalik kandidaat on rahandusminister Pier Carlo Padoan, kes jättis täna ära sõidu Brüsselisse euroala rahandusministrite kohtumisele.

Nimetatud on ka senati spiikrit Pietro Grassot ja kultuuriministrit Dario Franceschinit. Renzi jääb peaministri kohuseid täitma, kuni uus peaminister on ametisse vannutatud

Mida tahab president Mattarella?

Tahab stabiilsust. Mattarella ei pidanud õigeks, et Renzi sidus oma poliitilise karjääri referendumi tulemusega. Referendumi küsimus puudutas muudatusi konstitutsioonis, see ei küsinud hinnangut valitsuse tööle. Presidendi eelistus oleks, et uus valitsus püsiks ametis vähemalt 2018. a alguseni, mil peaksid toimuva järgmised korralised valimised.

Mida tahavad Renzi rivaalid?

Eliidivastane Viie tärni liikumine nõuab Renzi lahkumist ja seejärel kohe ennetähtaegseid valimisi. Partei toetus on peaaegu võrdne Renzi vasaktsentristiku Demokraatliku partei omaga. Valitsusse saades tahab Viie tärni liikumine korraldada referendumi selle üle, kas Itaalia võiks euroalast lahkuda ja taastada oma vääringu.

Endine peaminister Silvio Berlusconi, kes juhib paremtsentristlikku parteid Forza Italia, sooviks teha comebacki. Seda tõenäoliselt uue valitsuskoalitsiooni koosseisus.

Mis on Itaalia järgmine prioriteet?

Uue valitsuse moodustamise kõrval valimisseaduse reform, kuna praegune süsteem annab automaatselt lisamandaate valimistel suurima toetuse saanud parteile. Reformiga tahetakse raskemaks muuta Viie tärni liikumise kiire võimule pääs.

Kuidas reageerivad turud?

Euro nõrgenes viimase 20 kuu madalaimale tasemele, kui Renzi oma lahkumisest teatas. Seejärel euro kurss aga kosus, kaubeldes 1% languse järel 1,0560 dollari tasemel eurost.

Itaalia valitsusvõlakirjadesse oli ei tulemus juba sisse rehkendatud, kuid võlakirjade tootlus võib veelgi tõusta, sõltuvalt sellest, kui tõenäoliseks peavad turud erakorralisi valimisi, hindasid Nomura analüütikud.

Mida tähendab referendumi tulemus Itaalia pankadele?

Referendumile järgnev poliitiline ebakindlus võib oluliselt raskendada Itaalia suuruselt kolmanda panga Monte dei Paschi di Siena SpA’s lisakapitali hankimise plaani. Plaan oli alustada aktsiate müüki sel nädalal, et saada vähemalt 5 miljardit eurot. Samuti tahab pank vabaneda 27,7 miljardi euro väärtuses halbadest laenudest.

Investorid võivad nüüd eelistada pigem eemale jääda. See võib omakorda õõnestada teiste Itaalia pankade lisakapitali hankimise plaane.

Mida Itaalia referendum võib tähendada Euroopale?

Itaalia referendumi läbikukkumine võib lisada veelgi vett populistlike parteide veskile Euroopas tuleval aastal toimuvatel valimistel nii Hollandis, Prantsusmaal kui ka Saksamaal.

Itaalia referendumi tulemuse peab oma kalkulatsioonides arvesse võtma ka Euroopa Keskpank, millelt oodatakse sel nädalal selgust keskpanga võlakirjade tugiostuprogrammi jätkamise kohta. Itaalia referendumi tulemus võib pärssida plaani tõmmata tuleval aastal stiimulprogrammi koomale.

„Eilset Itaalia referendumit võib vaadata kui veel üht ebakindluse allikat,“ ütles Euroopa Keskpanga nõukogu liige ja Prantsusmaa keskpanga juht Francois Villeroy de Galhau täna Tokyos peetud ettekandes. „Seda ei saa aga võrrelda Suurbritannia referendumiga: Itaalia valijatel paluti otsustada siseriikliku konstitutsioonilise muutuse üle, mitte Itaalia kuulumise üle Euroopa Liitu. Sellest hoolimata jälgime võimalikke mõjusid tähelepanelikult.“

Hetkel kuum