Novembris maksis Tallinna korteri ruutmeeter keskmiselt 1695 eurot, mis on 4,4 protsenti rohkem kui oktoobris ning kõrgeim tase 2007. aastast, analüüsis kinnisvarafirma 1Partner maa-ameti statistikat.
- Kortermaja Tallinnas Foto: Raul Mee
1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul pole hinnatõusu põhjus kinnisvara üldine kallinemine, vaid inimesed ostavad rohkem uusi ja kallimaid kortereid, mis tõstab statistiliselt keskmist hinda. “Ligi 30 protsenti kõigist Tallinnas müüdud korteritest olid uued, mis on väga kõrge tase,” rääkis Vahter.
Tema sõnul näitab statistika, et nõukogudeaegsete paneelelamute hind on juba pea kaks aastat paigal püsinud. “Näiteks Mustamäel on korteri keskmine ruutmeetri hind eelmisest aastaga võrreldes isegi paar protsenti langenud,” ütles Vahter.
“Demograafilistel põhjustel on suurem linnastumine ära olnud ning Tallinn ei kasva enam nii kiiresti, kui viimased paar aastat. Ka inimeste ostujõud kerkib väga aeglaselt ning seetõttu jäävad ka kinnisvarahinnad praegusele tasemele pidama,” lisas Vahter.
Uute korterite pakkumiste kiire kasv
Ober-Hausi Kinnisvara korterite hinnaindeks tõusis novembris pärast eelmise kuu langust 3,4%, mis on suurim tõus sel aastal. Võrreldes 2015. aasta novembriga oli indeks 6,6% kõrgemal. Tallinna korteriturgu mõjutab uute korterite pakkumiste kiire kasv, mis on peatanud vanemate ja uute korterite hinnatõusu ning olukord turul on stabiliseerunud.
Tallinnas toimus novembris korteriomanditega 794 tehingut, mida on 1,4% vähem kui oktoobris, kuid 5,6% rohkem kui eelmise aasta novembris. Uute korterite osakaal tehingute üldarvust oli 23%. Tallinnas tõusis keskmine ruutmeetri hind 4,4% ja oli 1695 eurot ruutmeeter, mis on buumijärgse aja ja käesoleva aasta rekord. Võrreldes eelmise aasta novembriga oli ruutmeetri hind 9,0% kõrgem, kuid võrreldes hindade tipuga 2007. aastal 0,7% madalam.
Tartus tõusis keskmine pinnaühiku hind võrreldes eelmise kuuga 3,3% 1231 eurole, kuid Pärnus langes 11,7% ja oli 924 eurot ruutmeeter. Jõhvis keskmine pinnaühiku hind tõusis ja oli 378 eurot ning Narvas langes ja oli 425 eurot ruutmeeter.
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.