Trump pani Vene oligarhide vara plahvatuslikult kasvama

Leonid Mihelson kohtub Vladimir Putiniga.  Foto: epa
Äripäev • 10. jaanuar 2017 kell 8:52

Ajakirja Forbes miljardäride nimekirja kuuluvate Vene rikkurite vara kasvas sellest hetkest, kui oli selge Donald Trumpi võit USA presidendivalimistel, 29 miljardi dollari võrra, kirjutab Interfax.

Kõige rohkem kosus Gennadi Timtšenko ja Leonid Mihelsoni vara. Timtšenko oli üks esimesi, kellele USA 2014. aastal sanktsioonid kehtestas. Tema praegusele varanduse kasvule aitas kaasa Venemaa suurim gaasitootja Novatek, mille aktsia kerkis pärast Trumpi võitu 16% võrra. (24,76% Novateki aktsiatest kuulub Leonid Mihelsonile, 23,49% Gennadi Timtšenko Volga grupile.) Praegu hinnatakse Timtšenko varandust 15,1 miljardile dollarile, mis tähendab, et vaid mõne kuuga on lisandunud tema kontole 1,8 miljardit dollarit.

Venemaa rikkaim mees Leonid Mihelson, kes on samuti Novateki investoriteringis, teenis juurde 1,9 miljardit dollarit, mis teeb tema kapitali koguväärtuseks nüüd 18,2 miljardit dollarit.

Vene miljardäride varanduslik seis paranes mitte ainult aktsiate hinnatõusu tõttu, vaid sellele aitas kaasa ka eelmisel aastal 20% võrra tugevnenud rubla – see kokku kasvatas Venemaa rikkurite varandust kiiremini kui ühegi teise riigi rikastel. Vene miljardäride kapital kasvas pärast USA presidendivalimisi 7,1% võrra, samal ajal kui Ameerika rikastele tõid valimised 2,8% varanduse kasvu.

Forbesi mulluse rikaste edetabeli andmeil on Novateki ja Siburi kaasomanik Mihelson Venemaa rikkaim inimene, kütuse- ja transiidimagnaat Timtšenko oli ajakirja reitingus viiendal kohal.

Hetkel kuum