Anne Oja • 30 jaanuar 2017

Miks peaks ühisrahastusest võimalikult kaugele hoidma?

SEB Eesti privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel (vasakul) ja Swedbanki vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas investor Toomase konverentsil.  Foto: Andres Haabu

Ärevatel aegadel võib kinnisvarasse paigutatud raha pikaks ajaks sinna kinni jääda, hoiatasid börsiasjatundjad laupäeval Äripäeva investor Toomase konverentsil.

Äripäeva teemaveeb kinnisvarauudised.ee vahendab kommentaare ja soovitusi laupäevaselt investor Toomase konverentsilt arutlusringist “Millal lõpeb muusika?”, kus osalesid Nordea Pensions Estonia esimees Angelika Tagel, SEB Eesti privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel, Etalon Varahalduse asutaja ja investeeringute juht Mikk Talpsepp ja Swedbanki vanem investeeringute juht Tarmo Tanilas.

Äripäeva kinnisvarakonverentsil saad teada, mis toimub just praegu kinnisvarasektoris ning kuidas pöördesse läinud väikeinvestorid uusarenduste käekäiku mõjutavad.

Vaata kinnisvarakonverentsi esinejaid ja teemasid siit!

Aruteluringi juhtinud Äripäeva peadirektor Igor Rõtov esitas osalejatele provokatiivse küsimuse, et kui börsidel on ärevad ajad, kas peaks suurt riski pelgav investor paigutama oma raha hoopis kinnisvarasse.

21. veebruaril Tallinnas Kultuurikatlas toimuval kinnisvarakonverentsil rahvusvahelise poliitika ja kinnisvaraturu seoseid lahkava Peeter Koppeli hinnangul on praeguseks kinnisvarahindade peamiseks tõusu mootoriks raha kättesaadavus ja inimeste hullumeelsus. Kinnisvara ja ühisrahastuse puhul tasub mõelda raha kättesaadavusele, lisas ta.

"Ühisrahastusest käiksin aga kauge kaarega mööda. Mind tegelikult hirmutab, et inimesed märgivad 1,5miljonilised investeeringud kolme päevaga täis," märkis Tanilas Crowdestate'i investorite rahastatud Vega projekti kohta, mille raames saab uue näo ja hingamise kunagine Mereakadeemia ühiselamu Tallinnas. "Mul on küsimus, kas need inimesed, kes sinna Lasnamäe projekti raha paigutasid, ka tegeliklut mõtlesid, mida teevad," lisas ta.

Tageli sõnul tuleb enne kinnisvarasse investeerimist mõelda, milline on investeerimishorisont. "Mida vähemlikviidne vara, seda raskem on sealt raha kätte saada," hoiatas üle 20aastase investeeringute juhtimise kogemusega Tagel.

Talpsepp sõnas investeerimismaastiku hetkeseisu iseloomustuseks: "Arvan, et muusika on juba kaks tundi tagasi lõppenud, kuid börsirahvas jätkab tantsimist."

Loe sellest, mis Rõtovit praegu ärevaks teeb ning mis börsidel ja kinnisvaraturul juhtuda võib, pikemalt Äripäeva teemaveebist kinnisvarauudised.ee-st.

Hetkel kuum