Sirje Rank • 14. märts 2017 kell 15:34

Saksamaa ähvardab libauudiste eest suure trahviga

Facebooki innovatsioonikeskus Berliinis  Foto: Scanpix/Reuters

Saksamaa ähvardab sotsiaalmeedia kanaleid nagu Facebook kuni 50 miljoni euro suuruse trahviga, kui nad ei anna kasutajatele võimalust vihakõnest ja libauudistest teatada või kui nad keelduvad eemaldama illegaalselt üles riputatud materjali.

Saksamaa justiitsminister Heiko Maas esitles teisipäeval vastavat eelnõud. Isikuid, kes kaebuste käitlemise eest vastutavad, võib trahvida kuni 5 miljoni euro ulatuses. Kui see eelnõu seaduseks saab, oleks see Facebooki jaoks kõige rangem reeglistik, milles erinevatel turgudel tegutseda tuleb, kirjutas Bloomberg.

„Me peame suurendama survet sotsiaalvõrgustikele,“ ütles Maas ajakirjanikele. „Liiga vähe võetakse maha illegaalset materjali, seda ei kustutata piisavalt kiiresti ja paistab, et sotsiaalmeedia kanalite operaatorid ei võta oma kasutajaid piisavalt tõsiselt.“

Saksamaal lähenevad valimised ning riigi valitsus survestab sotsiaalmeediat, et see ohjeldaks libauudiste ja viha õhutavate postituste levikut.

Facebookil on Saksamaal umbes 29 miljonit kasutajat. Firma on varem teatanud, et on valmis sõltumatute faktikontrollijatega koostööd tegema, et sellised artiklid hoiatusega varustada.

Maas väitis, et Twitter ja Facebook on kustutanud ainult vastavalt 1% ja 39% materjalist, mille kasutajad on märkinud illegaalseks. Ta tõi positiivseks näiteks YouTube’i, mis on kustutanud 90% illegaalsest materjalist.

Seaduse järgi tuleb illegaalne sisu veebist maha võtta või blokeerida 24 tunni jooksul.

Firmad, mis selleks vajalikke süsteeme ja protseduure ei loo – eriti kui illegaalset sisu ei kustutata täielikult ja piisavalt kiiresti – panevad toime rikkumise.

Hetkel kuum