Sarapuu väimees jõudis prokuratuuriga kokkuleppele

Atko Grupi juhatuse liige Margo Tomingas Harju maakohtus.  Foto: Andras Kralla
Koit Brinkmann • 18. aprill 2017 kell 10:43

Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu osalustega bussifirmade juhatuse liige, Sarapuu väimees Margo Tomingas jõudis prokuratuuriga kokkuleppele, mille järgi nõustub ta pistise andmise eest ligi 15 000 euro suuruse rahalise karistusega.

Margo Tomingas,, AS Atko Grupp juhatuse liige

 Kokkulepe on sellepärast, et kohtus käimine on sama kulukas.

Kokkuleppemenetlusega muutusid ka Tomingasele ja endisele kaitseväe peastaabi protokolliteenistuse spetsialistile Kristjan Varikule esitatud süüdistused kergemaks ning senisest altkäemaksusüüdistusest sai pistisesüüdistus.

Ajal, kui bussiveofirma Atko töötajad piketeerisid ettevõtte kontori ees oma õiguste eest, oli Atko Grupi juhatuse liikmel Tomingasel vaja korruptsioonikuriteo tõttu istuda Harju maakohtus.

Sarnaselt kahe nädala eest toimunud esimese kohtuistungiga, oli Tomingas täna jälle turris olekuga ning varjas kiivalt oma nägu fotograafi eest. Kohtusaali sisenedes tõmbas ta ka ukse tagantkätt ajakirjanike nina ees suure pauguga kinni.

Korruptsiooniasjas süüdistatavad Kristjan Varik (seisab) ning Margo Tomingas Harju maakohtus.  Foto: Andras Kralla

Kokkuleppemenetluses toimuvad süüdistatava, tema kaitsja ja prokuröri vahel läbirääkimised, mille käigus sõlmitakse kõigi osapoolte nõusolekul kokkulepe, milles lepitakse kokku süüdistatavale mõistetav karistus. Kokkuleppemenetluses toimub ka kohtuistung, kus kokkulepe avaldatakse. Kohus küsib osapooltelt üle, kas nad jäävad sõlmitud kokkuleppe juurde. Kohus võib oma määrusega kokkulepet mitte kinnitada või teha kokkulepet kinnitava kohtuotsuse. Kokkuleppemenetluses tehtud kohtuotsus on alati süüdimõistev.

Altkäemaksusüüdistus

Tomingat süüdistati transpordiettevõtete Harjumaa Liinid, MTG, ATKO Trans, ATKO Liinid ja Järve Bussipark juhatuse liikmena endisele kaitseväe peastaabi protokolliteenistuse spetsialistile Kristjan Varikule altkäemaksuna vara andmises ligi 52 000 euro väärtuses. Varik ja tema naine said Tomingase kaudu tasuta kasutamiseks luksusautod Lexus GS300 V6 ja BMW X5 35D.

Varik tellis omakorda Tomingase juhitavatelt ettevõtetelt kahe aasta jooksul kaitseväe protokolliürituste ja kohtumiste jaoks transporditeenuseid ning rentis sõidukeid 154 korda ligi 180 000 euro eest.

Kõikide nende ettevõtete nõukogus oli ka Keskerakonna poliitik, praegune Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu.

Süüdistus läks kergemaks

Põhja ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Endla Ülviste ütles kohtus, et süüdistatavatega jõuti kokkuleppele ning Tomingasele esitatud süüdistus muutub pistise andmiseks ning Variku süüdistus pistise vastuvõtmiseks.

Kokkuleppe järgi on Tomingase lõplikuks karistuseks rahaline karistus 294 päevamäära ning et 2013. aastal oli Tomingase päevasissetulek 50 eurot, tuleb karistuseks kokku 14 700 eurot.

Tomingase kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs esitas taotluse, et rahalise karistuse tasumise saaks ajatada aasta peale.

Variku karistuseks on kokkuleppe järgi poolteist aastat vangistust, mida ei pöörata täitmisele, kui ta pooleteist aasta pikkuse katseaja jooksul ei soorita uut kuritegu. Ka Varik soovis aasta peale ajatada kriminaalmenetlusega seotud kulude tasumise.

Kohus tutvub kokkuleppega ning teeb oma otsuse maikuus.

Kommenteerida ei soovi 

„Ei!..Ei!“ oli Tomingase tõre reaktsioon kommentaaripalve peale. Ka kaitsja Nääs ei soovinud midagi lisada, märkides, et kui klient ei soovi, siis ka tema ei saa kommenteerida.

Miks te üldmenetluse asemel kokkuleppele läksite? „Kokkulepe on sellepärast, et kohtus käimine on sama kulukas,“ ütles Tomingas veel üle õla.

Täna toimus aga ka Atko Grupi kontori akende all mitmekümne osalejaga pikett, milles ettevõtte bussijuhid ja nende toetajad nõudsid, et tööandja lõpetaks ebaseadusliku käitumise ning bussijuhtide ületunnid peavad olema tasustatud.

Algselt kahtlustati ka Riisalu firmat

Lisaks Tomingaselt ligi 52 000 euro väärtuses vara saamisele võttis Varik esialgse süüdistuse järgi altkäemaksuna vara veel ka trükiteenuste, meenete ning toitlustusega tegelevatelt ettevõtetelt. Kõik kokku oli üle 75 000 euro väärtuses. Kuriteoepisoodid jäävad aastatesse2011–2013.

Kaitsepolitsei pidas Variku kinni novembris 2013, samal ajal toimus läbiotsimise ka Tallinnas Ahtri tänaval ASi ATKO Grupp ruumides.

Ka tollase riigikogu liikme Aivar Riisalu ettevõte Callarex Grupp oli algselt kahtlustatavana prokuratuuri nimekirjas kui Varikule pistise andja.

„Minuni on jõudnud info, et on käidud, vesteldud minu töötajaga. Mulle ütles kaitsepolitsei, et suhteliselt suure tõenäosusega ei esitata minu ettevõtte vastu süüdistust, sest seal võib olla väljapressimise motiiv isiku suhtes,“ rääkis Riisalu Äripäevale 2013. aasta novembris.

Hetkel kuum