Kuumus sunnib inimesed põgenema

Dubai on üks linnadest, mis võib 100 aasta pärast olla elamiskõlbmatu.  Foto: EPA
Imeline Teadus • 27 aprill 2017

Teadlased hoiatavad, et kui globaalse soojenemise vastu kiireid samme ei astuta, on peagi nii mõnegi riigi kliima elamiskõlbmatu, kirjutab mai Imeline Teadus.

Aastakümneid on teadlased juhtinud tähelepanu asjaolule, et inimtegevusest tingitud kliimamuutused on hoogustunud ning meie harjumuspärane ilmastik võib drastiliselt ümber kujuneda. Üle maailma puruneb üks kuumarekord teise järel, kuid just Pärsia lahe riikides on kliimamuutused saavutanud sellise tempo ja ulatuse, et sealsed suurlinnad võivad juba sel sajandil sõna otseses mõttes elamiskõlbmatuks muutuda. See sünge ennustus koorus Massachusettsi tehnoloogiainstituudi ja Loyola Marymounti ülikooli teadlaste uurimusest, mis avaldati 2015. aastal ajakirjas Nature Climate Change.

Teadlased kasutasid oma töös nn märga termomeetrit. Õhu suhtelise niiskuse ja kastepunkti mõõtmiseks pruugitakse nimelt kaht kõrvuti asetsevat termomeetrit, millest üks on kuiv, teine aga mähitud märja riide sisse. Viimaselt aurustub vesi ning termomeeter jaheneb. Mida kuivem õhk, seda suurem on nii aurustumine kui ka jahenemine. Märg termomeeter näitabki madalaimat temperatuuri, mida on võimalik saavutada vee aurustumisel õhku. Kuiva ja märja termomeetri näitude vahe järgi saab arvutada õhuniiskuse.

Märja termomeetri näidule 35 °C vastab kuiva termomeetri näit 46 °C koos 50protsendilise õhuniiskusega. 2015. aasta juulis kujunesid Iraani linnas Bandar-e Mashshahris ilmaolud peaaegu selliseks. Põrgupalavuse kuumaindeks ehk tajutav temperatuur ulatus kuni 74 Celsiuse kraadini.

Suurriigid relvastuvad digitaalselt

Vananemist saab peatada

Paraku võivad sellised ilmad muutuda Pärsia lahe ümbruskonnas tavapärasteks. Uuringu kohaselt on Dubai, Abu Dhabi ja Doha linnade elanikud esimesed, kes globaalse kuumenemise tõsiseid tagajärgi omal nahal tunda saavad. Pärast aastat 2070 hakkab suvepäevi, mil märja termomeetri näit ületab 35 °C, sealkandis esinema võib-olla koguni igal kümnendil. See võib tähendada, et 100 aasta pärast on need suurlinnad maha jäetud.

Kuumalained üha sagedasemad

Ehkki Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika ilmastikumuutused on kõige märgatavamad ja ohtlikumad, registreerivad meteoroloogid senisest kõrgemaid temperatuure üle kogu maailma.

Õnneks leiab enamik teadlasi, et kuumenemist on veel võimalik peatada. ÜRO 2014. aasta kliimaraportis, mille koostamisse hõlmati eri teadusvaldkondadest kokku üle 800 eksperdi, kirjutati, et kui riikide liidrid astuksid kiireid samme CO2 atmosfääri paiskamise järsuks vähendamiseks, siis on võimalik hoida Maa keskmise temperatuuri tõusu alla 2 kraadi.

Globaalne soojenemine ei ole seega enam kauge ja ebamäärane probleem. Juba praegu on kuumus terve maailma endasse mähkinud ja ähvardab miljoneid inimesi oma kodudest peletada. Mitu prognoosi viitab, et muutuv kliima kujuneb massiimmigratsiooni peamiseks põhjuseks.

Lämmatav kuumus võtab miljoneilt kodu

Kuiv kuumus on kergemini talutav kui suure õhuniiskusega kaasnev kuumus, sest niiskes õhus ei suuda higistamine keha enam jahutada. Austraalia New South Walesi ülikooli teadlased joonistasid kaardi, millel kujutasid märja termomeetri näidu tõusu 10 kraadi võrra. Kaardi heledamad alad muutuksid sel juhul elamiskõlbmatuks.

Pikemalt loe kliimamuutustest mai Imelisest Teadusest.

Hetkel kuum