Koit Brinkmann • 29 august 2017

Kohtunik Merle Parts: prügivedu Nõmmel oli katastroof

Prügi  Foto: Raul Mee

Harju maakohus jättis rahuldamata skandaalse prügivedaja Baltic Waste Management OÜ (BWM) kaebuse keskkonnainspektsiooni otsusele trahvida ettevõtet loata jäätmeveo eest 12 000 euroga, kohtunik Merle Parts nimetas Nõmmel toimunut katastroofiks.

Kaido Laanjärv,, BWM OÜ juht ja omanik

Valisin selle tee, et alustasin ilma jäätmeloata.

Kohus leidis, et BWMi kaebus tuleb jätta rahuldamata, sest avalik menetlushuvi on keskkonnaasjades suur ning tegemist oli tahtlikult toimepandud väärteoga.

BWMi juhataja ja omanik Laanjärv ütles kohtunik Partsi küsimustele vastates, et tal oli märtsis alul valida, kas jätta prügi üldse vedamata või vedada ilma jäätmeloata. „Valisin selle tee, et alustasin ilma jäätmeloata,“ nentis Laanjärv.

Kohtunik Parts ütles seepeale, et prügi jäi ikkagi vedamata. „See, mis Nõmmel toimus, oli katastroof. Hämmastav, ütlete, et rikkusite seadust, kuna muidu oleks tulnud ökoloogiline katastroof,“ sõnas Parts.

BWM võib kohtuotsuse 30 päeva jooksul riigikohtule edasi kaevata.

Laanjärv ei soovinud pärast istungi lõppu otsust kommenteerida.

Praeguseks endise Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuuga seostatav BWM alustas märtsikuu algusest Nõmmel jäätmete vedu. Saamatult. Elanike nurin üle ääre ajavate prügikastide tõttu üha kasvas. Keskkonnainspektsioon asus asja kontrollima ning selgus, et BWMil pole nõutavat jäätmeveoluba.

Tollal kommenteeris Tallinnas jäätmemajandust kureeriv abilinnapea Sarapuu Äripäevale, et „sellest loast nüüd suurt probleemi teha… no ma ei tea… las Tallinna keskkonnaamet tegeleb selle arusaamatusega.“

Keskkonnainspektsioon trahvis BWMi väärteo korras 12 000 euroga. Maksimaalne trahvimäär on seaduse järgi kuni 32 000 eurot.

BWM esitas trahviotsusele kaebuse, leides, et see tuleb tühistada otstarbekuse põhjendusel. Ettevõtte juhataja ja omaniku Kaido Laanjärve põhjendusel ei ole rikkumine suur ning avalik huvi asjas puudub. Ka pidas BWM karistust liiga suureks, kuna see moodustab 50 protsenti Nõmme piirkonna eest saadavast töötasust.

Tallinn annab BWMile lisaraha

Tallinna linnavõim tõstis hiljuti kriminaaluurimise all oleva endise abilinnapea Arvo Sarapuuga seostatavale prügivedajale Baltic Waste Management (BWM) makstavat teenustasu ligi kümnendiku võrra.

BWM esitas Tallinna keskkonnaametile taotlused Nõmmel ja Lasnamäe ühes piirkonnas prügiveo teenustasude tõstmiseks. Praeguseks on lepingumuudatused sõlmitud ning uued konteinerite tühjendamise hinnad hakkavad BWMi jaoks kehtima septembri algusest.

Hetkel kuum