Kristjan Pruul • 24. november 2017 • 2 min
Jaga lugu:

A. Le Coq: piirikaubandus jääb

A. Le Coq´i juht Tarmo Noop
A. Le Coq´i juht Tarmo Noop  Foto: Andras Kralla

Aktsiisitõusu pidurdamine ei päästa A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi hinnangul alkoholiturgu ei lõuna- ega põhjapiiril.

Kuigi rahandusminister Toomas Tõniste on Tarmo Noobi hinnangul esimene poliitik, kes ei otsi vabandusi või põhjendusi, vaid tegutseb, siis alkoholi piirikaubanduse olukorda eilne valitsuse otsus suuremat ei mõjuta.

"Naljakas on see, et tegelikkuses, kui riik keeraks selle aasta 90-protsendilise aktsiisitõusu tagasi, teeniks ka selgelt rohkem tulu ning kaoks suures pildis ära ka kõik piirikaubandusega seotud probleemid, kuid nii kahjuks meie ametnikud ei soovi mõelda," kommenteeris Noop.

"Juba praegu on lõuna-piirikaubandus võtnud ühe kolmandiku kogu õlleturust Eestis, maakaupluste sulgemine on tõsiasi ja põhjapiir kukub, ning kokkuvõttes saab ka riik oluliselt vähem aktsiisitulu kui eelmisel aastal," oli Noop resoluutne ja lisas, et jutt maksulaekumiste ootustele vastamisest on naeruväärne olukorras, kus prognoose on tulnud mitu korda langetada.

Lahja alkoholiaktsiis tõusu 18 protsendilt 9 protsendile langetamine Noobi hinnangul põhjapoolsete turistide kadumist ei väära, aga see on ligi 25 protsenti käibest. "Valitsus valetas, kui ütles, et Soome järgmine aasta tõstab aktsiisi. See otsus tegelikult tühistati ja kindlasti aasta esimeses pooles tõusu ei tule. Seetõttu ka meie hinnad põhjapiiril muutuvad soomlaste jaoks ebahuvitavaks ja sisuliselt see turg ning riigi tuluallikas kaob," rääkis Noop.

Alkoholitootjad prognoosisid järgmiseks aastaks esialgse aktsiisitõusu valguses juba 40 protsendi õlleturust kolimist lõunapiirile ja Noobi hinnangul jääb see number nüüd ligikaudu 35 protsendi peale. "Lõunapiir enam hüppeliselt ei kasva, kuid probleem on selles, et see kasvab siiski ja selle maht jääb erakordselt suureks. Hinnavahe Lätiga jääb endiselt kahekordseks," ütles Tarmo Noop.

Valitsus otsustas neljapäeva õhtul kabinetiistungil, et alkoholiaktsiisi tõus veebruaris tuleb poole väiksem plaanitust – õlle ja siidri aktsiis 9 protsendi võrra ja kange alkoholi aktsiis 5 protsendi võrra.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt