Valitsus ei taha Euroopale rahandusministrit

08. detsember 2017, 13:45
Rahandusvolinik Pierre Moscovici, eurogrupi juht Mario Centeno ja Eesti rahandusminister Toomas Tõniste viimasel rahandusministrite kohtumisel
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171208/NEWS/171209759/AR/0/moscovici.jpg
Ainult tellijale

Euroopa Komisjoni plaanid liidu majandus- ja rahandusliidu edasiseks integreerimiseks said Eesti valitsuselt leige vastuvõtu.

Majandus- ja rahandusvolinik Pierre Moscovici esitles kolmapäeval Komisjoni Euroopa edasise integreerimise ettepanekut, mis nägi ette nii Euroopa Valuutafondi kui Euroopa majandus- ja rahandusministri ametikoha loomist. Neljapäeval vastuvõetud valitsuse seisukohtadest selgub, et Eesti vähemalt praeguse seisuga sellise ministrikoha loomist ei toeta, valuutafondi koha pealt on kahtlev ning ootab üldiselt struktuurireformide kiirendamist teistes liikmesriikides.

„Kui tuleviku EMU ülesehitus tõestab, et euroala eelarve- ja majanduspoliitika efektiivseks koordineerimiseks on tarvilik luua euroala rahandusministri ametikoht, oleme valmis seda kaaluma. Praegu seda ametikohta vaja ei ole,“ kõlab valitsuse seisukoht.

Euroopa Valuutafondi soovitab Komisjon rajada praegu euroala riikide päästefondi Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) asemele, see töötaks euroala riikide ja pankade viimase instantsi laenuandjana ning võiks olla hoiuste kindlustussüsteemi pakkuja. Ühtlasi võiks üle vaadata praeguse ühehäälsuse nõude selle juhtimisel. Eesti on küll ESMi rolli laiendamisega üldjoontes nõus, kuid tahab, et selle juhtimist ei muudetaks viisil, kus väheneb praegune liikmesriikide kontroll kohustusi mõjutavate otsuste üle.

Eriti ettevaatlik on valitsus kõikvõimalike plaanide suhtes, mis võiks puudutada eelarvete tasakaalunõudeid või võimalikke toetusmeetmeid liikmesriikidele. „Iga riik peab hoidma korras oma rahanduse, sealhulgas tegema vajalikke reforme, et tagada konkurentsivõime, ja vähendama tasakaalustamatust majanduses, on see siis suur riigivõlg või viivislaenud pankades, mis on just lõunapoolsete liikmesriikide probleem,“ ütles rahandusminister Toomas Tõniste neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.

Eesti on valmis kaaluma euroalale väiksemas mõõdus ajutist abi või kohanemistoetust pakkuva meetmega asümmeetriliste šokkide vastu võitlemisel, kuid selline finantsvõimekus saab olla vaid piiratud mahu ja minimaalse moraaliriskiga.

Milliseks osutub toetus Euroopa Komisjoni plaanidele mujal Euroopas on praegu veel ebaselge, kuid neile on oodata näiteks Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni toetust, kes omakorda loodab, et liitlaseks võiks osutuda euroala rahandusministrite Eurogrupi uus juht, Portugali vasakpoolse valitsuse rahandusminister Mario Centeno.

Saksamaa on traditsiooniliselt selliste initsiatiivide suhtes tõrjuv, kuid seal ei ole veel selge, millise koalitsiooni toel tekib uus valitsus või kas tulevad uued valimised. Sotsiaaldemokraatide juht Martin Schulz sai igatahes neljapäeval oma parteilt mandaadi, et alustada ikkagi konservatiividega koalitsiooniläbirääkimisi, kuid mandaadi saamiseks esitas ta Euroopa integratsiooni pooldava platvormi, kus muu hulgas kutsus üles Euroopa Ühendriikide loomisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. December 2017, 13:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing