Kristjan Pruul • 8 detsember 2017
Jaga lugu:
Uudised
Ainult tellijale

Valitsus ei taha Euroopale rahandusministrit

Rahandusvolinik Pierre Moscovici, eurogrupi juht Mario Centeno ja Eesti rahandusminister Toomas Tõniste viimasel rahandusministrite kohtumisel
Rahandusvolinik Pierre Moscovici, eurogrupi juht Mario Centeno ja Eesti rahandusminister Toomas Tõniste viimasel rahandusministrite kohtumisel   Foto: EPA

Euroopa Komisjoni plaanid liidu majandus- ja rahandusliidu edasiseks integreerimiseks said Eesti valitsuselt leige vastuvõtu.

Majandus- ja rahandusvolinik Pierre Moscovici esitles kolmapäeval Komisjoni Euroopa edasise integreerimise ettepanekut, mis nägi ette nii Euroopa Valuutafondi kui Euroopa majandus- ja rahandusministri ametikoha loomist. Neljapäeval vastuvõetud valitsuse seisukohtadest selgub, et Eesti vähemalt praeguse seisuga sellise ministrikoha loomist ei toeta, valuutafondi koha pealt on kahtlev ning ootab üldiselt struktuurireformide kiirendamist teistes liikmesriikides.

„Kui tuleviku EMU ülesehitus tõestab, et euroala eelarve- ja majanduspoliitika efektiivseks koordineerimiseks on tarvilik luua euroala rahandusministri ametikoht, oleme valmis seda kaaluma. Praegu seda ametikohta vaja ei ole,“ kõlab valitsuse seisukoht.

Euroopa Valuutafondi soovitab Komisjon rajada praegu euroala riikide päästefondi Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) asemele, see töötaks euroala riikide ja pankade viimase instantsi laenuandjana ning võiks olla hoiuste kindlustussüsteemi pakkuja. Ühtlasi võiks üle vaadata praeguse ühehäälsuse nõude selle juhtimisel. Eesti on küll ESMi rolli laiendamisega üldjoontes nõus, kuid tahab, et selle juhtimist ei muudetaks viisil, kus väheneb praegune liikmesriikide kontroll kohustusi mõjutavate otsuste üle.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt