Kristjan Pruul • 3. jaanuar 2019 kell 9:01

Kiviõli kaevanduse võõrandamiseks raha ei eraldatud

Rahandusminister Toomas Tõniste soovis valitsuse reservist eraldada maade võõrandamiseks miljon eurot.  Foto: Madis Sinivee, Eesti Meedia/Scanpix

Valitsus otsustas palju meediakära tekitanud Kiviõli põlevkivikarjääri alla jäävate kinnistute võõrandamise neljapäevase istungi päevakavast maha võtta.

Istungil pidi valitsus arutama, kas eraldada majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile 940 000 eurot ning keskkonnaministeeriumile 60 000 eurot Ida-Virumaal Lüganuse vallas Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri mäeeraldise territooriumil paiknevate kinnisasjade ja kasutusvalduste sundvõõrandamiseks.

"Küsitud päevakorra punkti arutatakse siis, kui kohal on nii peaminister Jüri Ratas kui majandus- ja taristuminister Kadri Simson, keda kumbagi täna polnud. Seega tuleb punkt eeldatavasti arutlusele järgmise nädala istungil," selgitas rahandusministeeriumi pressiesindaja Siiri Suutre.

Valitsuse kavade vastu protestisid häälekalt maaomanikud N.R. Energy OÜ ja Metsamaahalduse AS, kelle kinnistuid võõrandada plaaniti. Maaomanike hinnangul oli see katse võõrandada maid vaid näilikult avalikes huvides, sest otsusest saaks kasu Alexela kontserni kuuluv Kiviõli Keemiatööstuse OÜ. Samuti väitsid nad avalikus kirjas, et nende poole pole aastate jooksul keegi kinnistute võõrandamise ettepanekuga pöördunud.

Alexela juhatuse liige Marti Hääl nimetas maaomanike protesti propagandistlikuks katseks valitsuse otsuseid mõjutada. „Kiviõli Keemiatööstus ei ole sundvõõrandamise menetlusosaliseks ega oska seetõttu selle käiku kommenteerida. Nii palju saan kinnitada, et maaomanike esindajatega on suheldud nende aastate jooksul palju ja meile teadaolevalt on ka riik teinud korduvaid katseid läbirääkimisteks viimastel aastatel,“ kommenteeris ta.

Põhja-Kiviõli karjääris leidub 13,8 miljonit tonni põlevkivi, vaidlusalustel maadel on sellest 8,5 miljonit tonni. Kiviõli karjääri maadevaidlus on kestnud juba 10 aastat – Kiviõli Keemiatööstuse OÜ esitas taotluse kinnistutele seatud kasutusvalduste sundvõõrandamiseks 11. novembril 2009.

Hetkel kuum