Täna valitsuse moodustamiseks riigikogus mandaadi saanud Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul ei teinud ta koalitsiooni EKREga seepärast, et peaministritoolist kinni hoida. „Jüri Ratas on tagasihoidlik inimene ja ta ei trügi,“ ütles ta.
- Tsiteerides endist Keskerakonna esimeest Edgar Savisaart – tehtud! Jüri Ratas sai riigikogult vajalikud hääled valitsus moodustada. Foto: Andras Kralla
Ratas rääkis, et on saanud ettevõtjatelt koalitsioonileppele positiivset tagasisidet. Tööjõuküsimuses ja kvootide kohta on küll tulnud kriitikat, ent Ratase sõnul ei muuda uus koalitsioon seda, mida viimased kaks ja pool aastat on tehtud. Samas võib oodata, et uus koalitsioon teeb töösuhted paindlikumaks. „Samuti ootame inimesi Eestisse tagasi,“ ütles ta.
Ratas esines täna riigikogu ees ning
sai 55 poolt- ja 44 vastuhäälega volitused valitsuse moodustamiseks. Ratas ütles pärast riigikogu hääletust ajakirjanikele, et ta ei teinud koalitsiooni Isamaa ja EKREga vaid selleks, et hoida peaministritoolist kinni. „Jüri Ratas on tagasihoidlik inimene ja ta ei trügi, kuid antud juhul oli vaja poliitikas lihtsalt initsiatiiv võtta,“ ütles ta, viidates sellele, et valimised võitnud Reformierakonna esimees Kaja Kallas ei saanud valitsust kokku. Samas jättis ta mainimata juba teada tõsiasja, et Keskerakonna, Isamaa ja EKRE kokkulepe koos valitsust teha sündis juba valimisteööl 4. märtsil.
Ratas ütles, et arvestab edaspidi koalitsioonis 56 häälega. Täna hääletas Koalitsioonierakondade seast vastu vaid Isamaa liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits. „Ma väga loodan, et Viktoria tulevikus selle koalitsiooni põhimõtteid ja seisukohti toetab,“ ütles Ratas.
Ladõnskaja-Kubits kirjutas sotsiaalmeedias, et otsustas vastu hääletada südametunnistuse pärast, et anda mõista, et ta ei toeta EKRE retoorikat. „Ka sõna on tegu. Minu tänane signaal pole suunatud mitte opositsioonile ja isegi mitte koalitsioonile,“ kirjutas ta. „Tänane signaal on minu kui saadiku vastus ühe konkreetse erakonna retoorikale. Ei tohi ja ei saa halvustada teist rassi, rahvust, sugu, vähemust või ühiskonnaosa. Õigusriik, inimõigused, sõnavabadus on tähtsad. Ja kui keegi teeb kas või sõnades liiga näiteks juudi või vene kogukonnale – kes on mõlemad Eesti ühiskonna osa – ja otsib endale õigustust, siis minul ei jää muud üle kui näidata sellele õigustuste otsimisele punast tuld,“ seisab postituses. Erakonnast ta lahkuda siiski ei kavatse.
Ratas jäi üldsõnaliseks
Küsimuse peale, kas spekulatsioonid, justkui president Kersti Kaljulaid ei kinnita mõnd ministrikandidaati, vastas Ratas, et presidendil on õigus ja ka kohustus kohtuda ministrikandidaatidega, et aimu saada, mis inimestega on tegu. „Kas ta mõne kandidaadi tagasi lükkab või mitte, ei ole minu teha,“ ütles ta.
Ratas rääkis, et maikuus tuleb koalitsiooni lauale riigieelarvestrateegia, mis paneb paika järgneva nelja aasta eelarve positsiooni. Seda peetakse koalitsiooni esimeseks proovikiviks. Ratas tõdes, et valitsus on praegu rahaliselt keerulises seisus. „Olen lubanud, et töötan selle nimel, et Eesti eelarve oleks tasakaalu suunas. See võib tähendada mingeid kärpeid,“ ütles ta.
Keskerakonna reiting ei ole koalitsiooni kokkupanemise ajast saadik olnud kõige paremas seisus. Viimaste andmete järgi on see langenud 25% pealt 18% peale. Ratas märkis, et iga kuu reitinguid vaadata pole mõttekas.
Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond esitasid Ratasele täna üle kolme tunni küsimusi koalitsioonileppe kohta.
Seotud lood
Keskerakonna esimees Jüri Ratas esines täna riigikogu ees ja sai 55 poolt- ja 44 vastuhäälega volitused valitsuse moodustamiseks.
EKRE juht Mart Helme sõnul ei hakka ta rahustama kedagi, kes on olnud koalitsioonileppe vastu kriitilised. „Kui keegi püüab mulle lüpsjatööd pakkuda ja ütleb, et ma olen reaalsest elust irdunud, siis ei ole nii. Ma olen pulle kasvatanud, sigu tapnud ja kõiksugu asju teinud elus,“ rääkis ta.
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Enimloetud
1
Ka Villig avas oma padeliäri
3
Droonimüüja: Eesti on teistest maha jäänud
5
Investor ootaks madalamat hinda
Hetkel kuum
Ka Villig avas oma padeliäri
Investor ootaks madalamat hinda
Tagasi Äripäeva esilehele