Äripäev • 12. detsember 2019 kell 9:11

Äripäeva uuriv lugu sai rahvusvahelise auhinna

Äripäeva uuriva toimetuse ajakirjanike Eliisa Matsalu ja Koit Brinkmanni lugu „Eesti ettevõtte käsi Balkani kahtlases äritehingus“ sai Montenegro uuriva ajakirjanduse konkursil teise koha.

Äripäevas ilmunud uuriv lugu Montenegro presidendi pere kahtlasest tehingust, milles oli oma roll mängida ka ühel Eesti ettevõttel.  Foto: Liis Treimann

Lugu valmis koostöös Montenegro kuritegude ja korruptsioonivastase võitluse ajakirjandusliku võrgustiku Lupaga ja Montenegro ajakirjaniku Stanko Raduloviciga.

Auhinnatud artikkel rääkis sellest, kuidas Montenegro presidendi õepoeg sattus kohalike ametivõimude ja ajakirjanike huviorbiiti kümneid miljoneid eurosid väärt kahtlust äratava tehinguga, millesse on segatud ka Eesti ettevõte.

Nimelt ostis eelmise aasta novembris Montenegro presidendi Milo Djukanovici õepoeg Edin Kolarevic omale ettevõtte nimega Serzman Incorprated. Tehingu väärtus oli 45 000 eurot ja see äratas tähelepanu Montenegro uuriva ajakirjanduse ühenduses Lupa, mis keskendub kuritegude ja korruptsioonivastasele võitlusele.

Presidendi õepoeg sai nii odava lepinguga endale ettevõtte, mis omab üle 20 miljoni euro maksvat uhket mereäärset luksuskuurorti Dobrata Palace’i. Ehk teisisõnu – presidendi õepoeg sai 45 000 euro eest ligi 445 korda kallima vara omanikuks. Montenegro rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise büroo andmete järgi tuleks sellist tehingut pidada kahtlaseks. Ülikasumliku tehingu taga peitub pikk skeem, milles on oma roll mängida ka Eestisse registreeritud ettevõttel Calyptra Invest OÜ-l.

Eesti seos selles loos ulatub 2016. aastasse, kui Ukraina pank Zapad Bank andis luksuskuurorti omanikfirmale Serzman Incorporate 6,1 miljoni euro ulatuses investeerimislaenu. Laenul oli kaks käendajat – Edin Kolarevic isiklikult ja Eestisse registreeritud Calyptra Invest OÜ. Kusjuures Calyptra Investi omanik on ukrainlanna Lija Morokhovskaja, kes omab pea 35% sellest samast Ukraina pangast, mis luksuskuurorti ehitamiseks laenu väljastas.

Loe tunnustuse saanud artiklist, mida Lija Morokhovskaja Äripäevale selgituseks ütles.

Montenegro uuriva ajakirjanduse auhinna andsid välja Euroopa Liidu Montenegro delegatsioon ja Montenegro mittetulundusühing MANS.

Hetkel kuum