Vene energiakokkulepe Hiinaga teeb Euroopa murelikuks

22. märts 2006, 10:17

Venemaa plaanib ehitada Hiinasse kaks suurt gaasijuhet, mis teeks Venemaast järgmisel kümnendil Hiina peamise maagaasiga varustaja.

Kokkulepe, mis allkirjastati Venemaa presidendi Vladimir Putini visiidi ajal Pekingisse, tekitas Euroopas kartusi Vene gaasi defitsiidi pärast, kuna osa Hiinasse kavandatud gaasist tuleks Siberi maardlatest, mis varustavad täna Euroopat, kirjutab Financial Times.

Näib, et Moskva mängib Euroopat ja Hiinat, millest üks on täna Vene gaasi suurim tarbija ja teine suurim potentsiaalne klient, teineteise vastu välja, kirjutab leht.

Investeeringu maksumus on 10 miljardit dollarit ning kava järgi tarniks Venemaa Hiinasse ja Aasia ning Vaikse ookeani regiooni 60-80 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Tänasel päeval Venemaa Hiinat gaasiga ei varusta.

Rahvusvaheline Energiaagentuur IEA hoiatas eile, et Venemaa ei pruugi sel moel suuta täita oma kohustusi Euroopa tarbijate ees. IEA hinnangul peaks Venemaa gaasi tootmisesse ja transportimisse investeerima aastas 11 miljardit dollarit, et rahuldada eelkõige Euroopas kasvavat nõudlust.

Gazpromi juhi Aleksei Milleri sõnul võiksid gaasitarned Hiinale alata viie aasta perspektiivis.

Venemaa võib lubada ka Hiina firmade osalemist Venemaa nafta- ja gaasimaardlate hõlvamisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing