Börsiülevaade: poolel miljonil inimesel kuus miljardit krooni koos

18. august 2006, 09:30

Teise pensionisambaga liitunud inimeste arv ületas eile poole miljoni inimese piiri ja fondide koondmaht üleeile 6 miljardit krooni.

Umbes 2,4-2,5 miljardit krooni sellest on fondid paigutanud aktsiatesse, ülejäänu aga võlakirjadesse ja deposiitidesse.

Seega on iga pensionikoguja pensionikontol raha keskmiselt enam kui 12 tuhande krooni eest, millest umbes 5000 krooni on kaudselt investeeritud aktsiaturule.
Väga suure osa jaoks inimestest on II pensionisammas ainuke kokkupuude aktsiaturuga.

Näiteks augusti alguse seisuga oli Eesti väärtpaberite keskregistri andmeil ainult 23 595 väärtpaberikontol Tallinna börsil noteeritud väärtpabereid. Mõnevõrra võib olla ka neid investoreid, kes on investeerinud vaid välisfirmade aktsiatesse, kuid nende arv peaks olema üsna väike.

Veidi leiame ka fondiinvestoreid, kuid nende arv on II sambaga liitunutega võrreldes väga väike. Näiteks Hansa Ida-Euroopa Aktsiafondil, mis on tõenäoliselt Eesti investorite hulgas kõige populaarsem fond, oli alguses kokku 4818 investorit. Samas on sellega kindlasti liitunud ka välisinvestoreid, mis kahandab eestlaste osakaalu veelgi.

Hinnanguliselt 70-80 tuhat inimest on liitunud kolmanda pensionisambaga, kuid väga suurel osal neist on kindlasti ka teine pensionisammas.

Mööndusega saab aktsiaturule investeerijateks lugeda neidki, kes on paigutanud raha investeerimishoiustele, mille liikumine on seotud aktsiaturgudega.

Kokkuvõttes võib aga öelda, et lõviosal eestlastel on aktsiaturuga kokkupuude ainult läbi II pensionisamba. Kuid hea seegi, sest algus investeerimisse on sellega tehtud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing