Ege Metsandi • 22. november 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Aafrika – lootuskiir investoritele

Ege Metsandi  

Kui veel 2000. aasta alguses kutsuti Aafrikat lootusetuks kontinendiks, siis viimasel ajal on see muutunud uueks investeeringute sihtkohaks arenevatele turgude investeerijate jaoks, leiab Nordea Baltikumi säästmis- ja investeerimistoodete üksuse juht Ege Metsandi.

Poliitilised reformid, parem majanduspoliitika, vähenenud konfliktide arv ning kasvav keskklass tagasid kiire majandusarengu. Viimase Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) uuringu järgi asuvad seitse kümnest kõige kiirema majanduskasvuga riikidest Aafrikas.

Aafrika on väga ressursirikas kontinent. Aafrikas asub umbes 40% kogu maailma kulla reservidest, 30% maardlatest ning ligikaudu 10% maailma nafta ja gaasi reservidest. Lisaks, Aafrikas asub 60% maailma põllumajanduseks sobivast maast, kuid ainult 10% sellest hetkel haritakse, mistõttu kasvu potentsiaal on väga ulatuslik. Parim ressurss on aga suhteliselt odav ning koolitatud tööjõud. Hetkel elab Aafrikas 500 miljonit tööealist inimest ning ÜRO prognoosite järgi kasvab nende arv aastaks 2040 1,1 miljardini.

Vaadates ülaltoodud numbreid on selge, et Aafrikal on väga hea kasvu potentsiaal, kuid samas ka suured riskid. Esiteks sõltub Aafrika majandus suures osas toorme ekspordist, mille tõttu toormehindade langus võib avaldada survet majanduskasvule. Teiseks on Aafrikas probleemid infrastruktuuriga ning endiselt väga kõrge korruptsioon.

Inimene, kes on otsustanud Aafrikasse investeerida, peab arvestama sellega, et otsene ligipääs selle kontinendi börsidele on tavainimese jaoks keeruline. Kõige lihtsam viis Aafrika börsidele raha paigutamiseks on börsil kaubeldavate fondide (ETF) või Eesti pankade poolt pakutud aktiivselt juhitud fondide kaudu. Ka Nordeas on pakkumisel Aafrikasse investeeriv fond, mis on juhitud Aafrika suurima panga gruppi kuuluva varahaldusettevõte poolt.

Parema riski ja tulu suhte saavutamiseks peab inimesel olema korrektselt kokku pandud ning hästi hajutatud portfell. Vaatamata regiooni atraktiivsusele pole mõistlik kogu investeeringuteks planeeritud raha ainult sellesse regiooni paigutada. Pikaajaline investeerimiskogemus näitab, et portfelli investeeringuid tasub jaotada eri regioonide vahel. Lisaks peab varade jaotus aktsiate ja võlakirjade vahel vastama inimese riskitaluvusele. Kuna õige portfelli kokku panek nõuab kogemust, siis on eraisikust investori jaoks mõistlik konsulteerida asjatundjatega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt