Kellele jätta ettevõte?

1185-aripaev 21. aprill 2014, 07:56

Kuigi Äripäeva Rikaste TOPi vaadates põlvkonnavahetus veel väga silma ei paista, on see ometi tasapisi toimumas.

Kaasa võtta ei saa midagi. Ühte igale ettevõtjale sobivat retsepti selle küsimuse lahendamisel ei ole. Kuid sellegipoolest tasub igaühel asjad enda jaoks selgeks mõelda pigem varem kui hiljem. Siit ilmast lahkununa pole võimalik enam kasumi teenimisele omalt poolt kaasa aidata ega lastele nõu anda, mida ettevõtte arendamisel tuleks teistmoodi teha.

Kuna kaasa võtta ei saa midagi, tuleks otsuse langetamisel endalt küsida, kas esimesena pähe tulev ettevõtte ja vara jätmine lastele ja lähisugulastele on parim võimalus – seda nii ettevõtte/investeeringute kui ka laste seisukohalt. Mõnel juhul võib targem olla ettevõtte hoopis müüa ja elu küpseimad aastad teistele väärtustele pühendada.  Heategevuski on võimalik variant.

Koosta testament. Testamendi tegemine pole Eestis teab kui levinud praktika, aga iseenesest on see mõistlik. Juba testamendi kui dokumendi koostamine eeldab oma ettevõtete ja investeeringute tuleviku läbimõtlemist ning määratlemist, missugune on nende pikaajalises perspektiivis järeltulijate roll. 

Äripäeva tänane kaanelugu toob avalikkuse ette ühe näite, kus tuntud ettevõtja järeltulijad pole osanud ega tahtnud isa ettevõtmisega edasi minna. Kunagi Saaremaa valitsejaks peetud Prits Libliku lastele pole isa püsti pandud spaaäri toonud ei jõukust ega õnne.  Omavahelised vastuolud, hargnevad huvid ja mõne asjaosalise isiklikud probleemid on Prits Libliku pärandi jagunemisest teinud paraja sasipuntra, mis vaevalt isale heameelt teeks. Kunagine kohalik äriimpeerium laguneb ja hajub.

Milleks ma seda kõike teen? Äri üleandmine järeltulijatele on positiivne stsenaarium, mille teostumist loodab ilmselt enamik ettevõtjaid. Küsimus, milleks ma seda kõike üldse tegin, kaldub eeldama vastust: „Selleks, et mu lapsed seda edasi viiksid.“

Päris paljud tuntud ettevõtjad kaasavad järeltulijaid oma ettevõtetesse nii kaasaomanike, juhatuse või nõukogu liikmetena. Võib eeldada, et sellisel juhul soovivad ettevõtja või investori lapsed ärimaailmas jätkata, koostöö eri põlvkondade vahel kujuneb orgaaniliselt ja sujub. Ettevõtja hoiaku ja maailmavaate lapsena kaasa saanul on ärimaailmas kindlasti kergem läbi lüüa kui nullist alustajal.

Isa või ema käe kõrval ettevõtlusse sukeldamine võib olla inspireeriv, ent ka hoiatav: vanema lugematute töötundide pärast liiga vähe tähelepanu saanud poeg või tütar võib trotsiks, aga miks mitte ka teadliku valiku põhjal leida, et soovib elada ühtlasema rütmiga ja vähema stressiga elu, ning hakata palgatööliseks. 

Ka on võimalik, et ettevõtja järeltulijal lihtsalt puudub ettevõtjageen, mis laseks tal end ärielus koduselt tunda ning rõõmu tunda väljakutsetest, mida ärielu pakub.  Sellisel juhul jääb vanemal üle sellega leppida ning toetada lapse valikuid teistes valdkondades.

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. April 2014, 10:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing