Birjo Must • 19. aprill 2016 kell 12:45

LHV alustas aastat hoogsalt

LHV Pank  Foto: Eiko Kink

Juba mõne nädala pärast börsidebüüti tegev LHV Group kasvatas esimeses kvartalis nii kogutulu kui kasumit.

„Olime valmis hoogsaks aasta alguseks, aga tegelikkus on ootustest isegi parem olnud," kommenteeris tulemusi ettevõtte juhataja Erkki Raasuke, lisades, et juba alates mullu sügisest on olnud väga hea minek. Erilist rõõmu tunneb Raasuke panga klientide arvu üle, mis jõudis esimese kvartali lõpuks ligi 89 000ni.

See aasta on LHV Groupi jaoks eriline, sest mais paisatakse Tallinna börsile 2 miljonit ettevõtte aktsiat. Pärast seitset aastat IPO-põuda on investorid kodubörsil ärevile aetud. Lisaks ostis LHV jaanuari lõpus Danske pensionifondid, mis teeb õige pea pangast ühe suurima pensioniraha valitseja Eestis.

Investorile tulemused meeltmööda

Tänavu esimeses kvartalis kasvasid LHV Groupi kogutulud aastaga ligi 18%, 10,6 miljonile eurole. Puhaskasum langes samal ajal üle 32%, 3,5 miljonile eurole. Samas oli mullu esimeses kvartalis kasumile liidetud ligi 2,3 miljonit eurot erakorralist tulu Soome laenuportfelli müügist. Ilma selleta tegi kasum aastaga 21% hüppe.

Grupi tulemustega jäi rahule ka panga aktsionär Jaak Roosaare. "Minu meelest polnud tulemustel viga, aga arvestades üldist majanduskliimat, siis oligi oodata tugevaid tulemusi," arvas Roosaare.

Investori sõnul tuleb järgmiseks jälgida LHV aktsiate IPO märkimist ja selle tulemusi. "Loomulikult kui pankadel tulevad taaskord laenukahjumite ajad, siis tuleks jälgida laenuportfelli," andis Roosaare nõu, mida tulevikus silmas pidada. "Oma kogemusest võin väita, et LHV on laenude andmisel ja tagatiste küsimisel konservatiivsem nii mõnestki suuremast konkurendist," lisas ta.

LHV Groupi tulemused  Foto: Äripäev

Valitud jõukohane kasvutempo

Aasta esimese kolme kuuga kasvas panga laenude maht 5%, 432 miljonile eurole. Hoiused kasvasid samal ajal 4%, 645 miljonile eurole,  ja juhitud fondide maht 5%, 597 miljonile eurole.

Raasukese hinnangul on selline kasvutempo praeguses faasis ootuspärane ja sellega peaks pank kvaliteedis järele andmata hakkama saama. "Tegevuspõhimõttena teeme pigem vähem ja aeglasemalt, aga tahame teha hästi," märkis juht.

Panga intressitulude kasvu vedas esimeses kvartalis suurenenud laenuportfell. Teenustasutulud jäid võrreldes eelmise kvartaliga samale tasemele, kuid näitasid aastaga väikest kasvu. Märtsis langetas pank tähtajaliste hoiuste intresse ja see tähendab, et hoiuste intressikulu edaspidi langeb.

Raasukese sõnul on LHV erinevad laenuärid kasvanud peamiselt madalate intressimäärade keskkonnas ja sellepärast pole meeskond kogenud aega, kus kõrgemad intressid aitasid rohkem teenida. "Selles valguses ei ole praegu rohkem survet, kui aasta või paar tagasi," märkis Raasuke. Samas tuleb juhi sõnul olla tähelepanelik, et mitte siduda oma kapitali tehingutega, kus riski ja tulu suhe ei ole paigas.

Teenustasude tulu mõjutas juhi sõnul varahalduse üksus. Eelmise aasta augustist rakendunud pensionifondide tasude regulatsiooni kohaselt alanevad koos fondide mahu kasvuga proportsionaalselt osakuomanike teenustasud. Sellele lisaks on juhi sõnul aina vähem lahkuvaid pensionikliente, kes maksavad väljumistasusid. "Lühiajaliselt toob see tasude vähenemise, aga pikaajalisemalt suurema ja elujõulisema äri," sõnas Raasuke.

LHV Group plaanib korraldada Tallinna börsil aktsiate avaliku pakkumise ajavahemikus 2.-16. mai.

Ettevõte teeb aktsionäridele ettepaneku suurendada aktsiakapitali tingimuslikult kuni 2 miljoni euro võrra.

Ühe lihtaktsia fikseeritud hind 6,95 eurot, millest 1 euro on aktsia nimiväärtus ja 5,95 eurot ülekurss.

Varahalduse kulud suured

Varahalduse üksuse kasumi langust põhjendas pank ka heade müügitulemuste ja sellega seotud kõrgemate turunduskuludega. Nimelt suurenes kvartaliga aktiivsete pensionikogujate arv pea 5 000 võrra 135 000 kliendini, mis on panga teatel ajalooliselt kõrgeim näitaja.

Panga aktiivse müügistrateegiaga on rahul ka investor Roosaare. "Olen kaubanduskeskustes LHV pensionit müüvate tuttavate käest kuulnud, et inimesed tulevad ise ligi, et LHVsse oma pensioniraha üle tuua," rääkis ta. "See tõi kaasa küll suuremad turustuskulud, kuid samal ajal aitab kaasa pikaajalisele kasumile," arvas investor.

Ka panga üldised tegevuskulud suurenesid aastaga ligi 1,4 miljoni euro võrra. Osa kulude kasvust oli tingitud Läti filiaali tegevuse lõpetamisega seotud ühekordsetest personalikuludest.

Efektiivsus ja selle parandamine on Raasukese sõnul pangas igapäevane teema. Selleks proovitakse teha vähem asju, aga paremini ja efektiivsemalt. Lisaks tahetakse tõhustada ja automatiseerida äriprotsesse.

Hetkel kuum