Pille Ivask • 16. august 2016 kell 5:51

Saudid ja venelased juurutavad naftalepet

Naftapuurtorn  Foto: EPA

Maailma meedia kihab, et Saudi Araabia ning Venemaa võivad omavahel võimalikku naftalepet arutada, vahendab MarketWatch.

Venemaa energiaminister Aleksander Novak teatas, et Venemaa räägib läbi nii Saudi Araabia kui ka teiste naftatootjatega, et vajadusel ühiselt toodangut kärpida.

"Me konsulteerime nii OPECisse kuuluvate kui OPECisse mittekuuluvate riikidega ning oleme huvitatud dialoogi jätkamisest, et saavutada turustabiilsus," ütles Novak.

Venemaa energiaministri kommentaarid tulevad ajal, mil Saudi Araabia andis möödunud nädalal märku, et tahab kasutusele võtta nafta hinna tõstmise meetmed.

Naftaleppe võimalikkusest on räägitud varemgi ning selle eesmärgiga toimus tänavu aprillis ka naftatootjate tippkohtumine. Toona kohtumisest siiski midagi välja ei tulnud, kuna Iraan polnud nõus tootmismahte külmutama.

Võimalike tootmismahtude külmutamise teemal on sõna võtnud ka mitmed analüütikud. Societe Generale'i analüütik Michael Wittner märkis, et kui turule tahetakse muutust tuua, ei piisa kindlasti tootmismahtude külmutamisest. "Venemaa toodab maksimumtasemel. Iraak samamoodi või maksimumi lähedal. Iraan samuti. Saudid ise tootsid juulis palju, ent kuna tegu on hooajalise tõusuga, hakkab see niikuinii langema. Tootmismahtude külmutamine tähendaks status quod," jätkas Wittner.

Hetkel kuum