Mait Kraun • 30. november 2016 kell 7:08

Mis täna juhtub, kui OPECi lepe nurjub?

Iraagi naftaminister al-Luaibi saabumas OPECi tippkohtumisele Viinis.   Foto: Scanpix/Reuters

Täna toimub OPECi viimase kahe aasta kõige tähtsam kohtumine, kus loodetakse naftalepe ära vormistada. Kuidas mõjutaks leppe läbikukkumine aktsiaturgu?

Kõnelused pole sujunud eriti hästi, sest naftakartelli liikmete vahel on lahkhelid – näiteks Iraan ei ole kuidagi nõus tootmismahtu vähendama. Lisaks on Venemaa kõnelused OPECiga peatanud. Need faktorid kukutasid eile nafta hinda ligi 4 protsenti, kirjutab MarketWatch.

Investeerimispank Goldman Sachs teatas, et leppe sõlmimise tõenäosus on vaid 30 protsenti. Paljud arvavad, et tõenäosus on veelgi väiksem.

Kuidas mõjutab leppe läbikukkumine turgu?

Järgmised 24 tundi on turgudele väga tähtsad. Kui lepet ei sõlmita, kannatab ka valuuta- ja aktsiaturg, ütles investeerimisfirma Think Marketsi turgude peaanalüütik Naeem Aslam.

Aslam arvab, et OPEC viskab turgudele kas või väikese kondi pureda, aga isegi sel juhul on Wall Street haavatav, sest aktsiaturgude selleaastane tõus on suuresti seotud nafta hinna taastumisega. Teine faktor – Trumpi võit – ei saa turgudele lõpmatult hoogu anda.

Aslam ütles, et OPECi leppe nurjumine võib kukutada Standard & Poor’s 500 indeksi alla 2100 punkti taseme. „Kui lepet ei tule, võtab Saudi Araabia omale eesmärgiks turg naftaga üle ujutada. Siis hakkab tõeline kaubandussõda ja neid ei huvita enam miski.“

See tähendab, et saudid püüavad väiksemad tegijad turult välja süüa ja nafta hind võib langeda alla 30 dollari barrelist. Aktsiate jaoks oleks see stsenaarium väga kole.

Kui selline asi juhtub, läheb paremini lennu- ja transpordifirmadel, sest nende kütusekulu alaneb.

Hetkel kuum