Mait Kraun • 26. märts 2017 kell 7:15

Dow Jonesi ajalugu ühel graafikul

New Yorgi börs  Foto: EPA

Dow Jonesi tööstuskeskmine on üks vanimaid ja tuntumaid indekseid maailmas. See kajastab maailma suurima aktsiaturu käekäiku, aga aastate jooksul on sellest saanud ka globaalse kindlustunde baromeeter.

Investeerimisfirma MoKa Investorsi tegevdirektor Chris Kacher avaldas sellel nädalal graafiku, kus on näha Dow Jones hindu alates 1896. aastast. Lisaks sellele on graafikul ka märgitud indeksi tipud ja põhjad, mis on iseloomustanud USA majanduse triumfe aga ka raskemaid hetki. Graafikul illustreeritakse ka seda, kuidas Dow Jonesi indeks peegeldab ka globaalseid sündmusi. Graafikut saab suuremalt vaadata siit.

Intelligentsus, loovus ja innovatsioon alistavad hirmu

„See graafik tõestab jälle, et pikaajaliselt saab aktsiaturg ainult tõusta, sest intelligentsus, loovus ja innovatsioon alistavad alati hirmu,“ ütles Kacher.

Samal ajal kordab see meile õpetussõnu, et raskematel aegadel peaks investor olema taibukas. Ainult nõnda saab tootlust maksimeerida. Investorid peaksid muutuvas turuolukorras olema paindlikud ning aktsiatega ei peaks abielu sõlmima, ütlevad strateegid.

„Kiirelt rikkaks saamise skeemi ei ole. Mitte kuskil ei ole musta kasti, mis nupule vajutades lõputult töötaks. Investeerimine esitab inimesele suurema väljakutse kui ajuoperatsioon,“ ütles Kacher MarketWatchile.

Dow Jonesi indeks, mis esialgu koosnes 12 ettevõttest, on esimesest kauplemispäevast alates tõusnud 50 000 protsenti. USA nominaalne majanduskasv on olnud aga 118 583 protsenti, selgub Measuring Worth andmetest.

1929. aasta aktsiaturu krahhist taastumiseks läks aega 25 aastat. Vietnami sõja, 70date naftakriisi ja president Richard Nixoni tagasiastumise tagajärjel tekkinud langusest taastusid aktsiad 16 aastat.

Üle kivide ja kändude

Tõsi, Dow tõus pole olnud sirgjooneline – olnud on nii pikki langusperioode, stagnatsiooni kui ka tohutult kiireid tõuse. 2017. aastal ületas indeks 20 000 punkti piiri.

Karcher ütles, et turgudel on praegu olukord, kus investorid peavad emotsioonidest kaugenema ning jalgadega maa peal olema. Enne selle nädala teisipäeva polnud Dow indeks üle 1protsendi langenud juba 109 päeva järjest. Teisipäeval kukkus indeks 1,1protsenti, sest president Donald Trumpi ambitsioonikas plaan makse alandada ja regulatsioone vähendada ei pruugi läbi minna. Nimelt võeti tagasi Obamacare’i tühistamise ja asendamise eelnõu, sest Kongressis ei olnud sellele piisavalt toetust. Trumpi jaoks on tegemist esimese suurema tagasilöögiga. Investorite jaoks on see märk, et tema ülejäänud poliitika ei pruugi samuti piisavalt toetust koguda.

Kacher ütles, et tehnilise analüüsi vaatepunktist on turud praegu väga haavatavad, sest nädala alguses toimus kõrge turuväärtusega aktsiate müügilaine. See aga ei tähenda, et korrektsioon on alanud. Ohumärgid on siiski olemas.

„Me oleme jõudnud teelahkmele ning keegi ei ole kindel, kuhu poole turg nüüd läheb,“ ütles ta. Selleks, et muutuvas keskkonnas hakkama saada, peaksid investorid olema paindlikud ning vajadusel strateegiat ümber vaatama. „Olge paindlikud,“ lisas ta.

Muretsemiseks pole aga palju põhjust. 120aastane graafik näitab, et turg taastub alati. Vahepeal läheb lihtsalt kauem aega.

Hetkel kuum