Liina Laks • 8. september 2017 kell 14:00

Tallinna börsi võitjad ja kaotajad

Tallink  Foto: Raul Mee

Kuigi Tallinna börsiindeks on viimastel nädalatel enneolematutesse kõrgustesse sööstnud, suudab teda ennast edestada vaid käputäis siinseid aktsiaid.

Tallinna börsiindeksi suure suvise tõusu taga võib näha suuresti Tallinki „kõrvu“. Laevakontsernil on indeksis suur kaal ja pärast seda kui ettevõte uue strateegilise investori otsinguist teatas, tuli aktsiale elu sisse. Mis aktsia tõusu puutub, siis kujuneski Tallinkist praeguse seisuga üks paremaid aktsiaid – kuid oli veel paremaid. Mõni aktsia suutis lausa „üleloomulikku kasvu“ näidata.

Etteruttavalt võib öelda, et Finnairi ei suutnud Eesti börsil teha ükski väärtpaber – kolmekohalist tõusu siiamaani tulnud pole. Põhinimekirja kõige rohkem rallinud aktsiaks kujunes pooleldi üllatuslikult Harju Elekter, mis tasapisi, aga kindlalt on alates esimesest jaanuarist rohkem kui 53% kallinenud.

Salaja esimeseks

Harju Elektri tõusu toetas mitu faktorit. Kontserni populaarsusele aitas kaasa aga kindlasti Soome PKC Groupi aktsiate müük, mis andis Harju Elektri käsutusse hoobilt ligi 26 miljonit lisaeurot. Kevadel tuli teade, et kontsern otsib uusi väljakutseid ja siseneb laevaärisse: nimelt alustas Harju Elekter läbirääkimisi Soome laevaehituse elektritööde ettevõttega Telesilta Oy.

Ka ettevõtte majandustulemused pole andnud suurt põhjust nurinaks. Suvekuudel sai teatavaks, et kontserni nõukogu esimees Endel Palla ostis dividendidest saadud raha eest suure koguse aktsiaid teisele nõukogu liikmele kuuluvalt Kirschmann OÜ-lt. Tagantjärele tarkusena tuleb tunnistada, et Palla sai aktsia soodsalt kätte: kui toona maksis aktsia talle 4,15 eurot, siis tänaseks on väärtpaber kallinenud 4,35 euroni.

Üllatustehingud tõid teise koha

Ettevõte, mis sel suvel palju kõneainet andis, oli PRFoods. Ei juhtu just tihti, et Eesti firma ostaks ära endast käibelt võimsama ettevõtte – mis juhtus Soome Trio Tradingu ostuga – või hangiks omale perefirmad Suurbritannias, mis varustavad kalaga kuninganna toidulauda. Kuid seda PRFoods suvel tegi ning see kasvatas ettevõtte käibemahtude osas kaks korda suuremaks. See puhus pikki aastaid kiratsenud aktsiale elu sisse ning PRFoodsi väärtpaber asus rallima.

Aasta algusest on aktsia tõusnud 43 protsenti ja suurem osa kasvust langeb just augustikuu arvele. Siis avastasid aktsia enda jaoks paljud investorid ja peale aktsia hinna kasvas hüppeliselt ka kauplemisaktiivsus. Tänaseks maksab aktsia 0,52 eurot.

Skano ja Tallink

Mööblitootja Skano aktsia on samuti üllatavalt suure tõusu teinud: alates aasta algusest on see kallinenud 24 protsenti, kuigi kauplemismahud on sel tagasihoidlikuks jäänud ja selle puhul on võimaik sageli täheldada anomaaliat, kus imetilluke päevakäive aktsiat 5-10 protsenti siia-või sinnapoole kõigutada võib.

Temast ei jää palju maha teine suvel suurt kõneainet pakkunud aktsia. Tallinki aktsia – mis sarnaselt PRFoodsile pikka aega jalgu alla võtta ei tahtnud – sai suve harjal hoogu napist börsiteatest, millega anti märku, et on alustatud uue strateegilise investori otsinguga, mis omakorda võib tähendada aktsiapaki ümberjagamist. Spekulatsioonid lõid lõkkele – seda enam et napid päevad varem olid mitu Citigroupi pangaga seotud fondi omavahelise leppe sõlminud.

Siiamaani pole uutest arengutest aga midagi kuulda olnud. Tallinki aktsiale mõjus spekulatsioonipuhang virgutavalt: kauplemisaktiivsus mitmekordistus ning pikalt allpool eurot vindunud väärtpaber sööstis eurosest klaaslaest üle, jõudis vahepeal ära käia 1,14 eurol ning kaupleb tänaseks 1,12 eurol. Natuke veel ja Tallink maksaks sama palju nagu dollar tänase kursi juures.

Tallinna Vesi veab langust

Börsi suurim kukkuja – aasta algusest arvestades – on Tallinna Vesi, mida rõhub lehelugejate poolt dividensiskandaaliks nimetatud sündmus (mäletatavasti maksis Tallinna Vesi sel aastal üllatuslikult 54sendist dividendi, lubades maksta 36 senti siis, kui kohtulahendid neile soodsaks kujunevad), mis omakorda on põhjustatud pikaleveninud kohtuvaidlustest Eesti ja Euroopa kohtuinstantsides. Aktsia on odavnenud 10 protsenti.

Langustrendi näitavad ka mõlemad Eesti moefirmad: Silvano väärtpaber on kukkunud enam kui 6 protsenti. Baltika on aga 0,35protsendise aktsiatõusuga napilt plussi jääud.

Sel aastal pole suurt põhjust rõõmustamiseks olnud ka Ekspressi ja Nordeconi aktsionäridel – mõlemad on kaotanud pisut oma väärtuset. Nordeconi aktsiat on rõhunud Rootsis sisse kasseeritud miljonikahjum. Samas näitas ehituskontsern teises kvartalis üllatavalt head käibekasvu ning ettevõte on parandanud aktisionäride meeleolu lisadividendi maksmisega: lisaks kevadel aktsionäridele jagatud üheksale sendile aktsia kohta teatas kontsern sel nädalal erakorralise, 6,5sendise dividendi maksmisest.

Hetkel kuum