Kaspar Allik • 27. detsember 2017 • 1 min
Jaga lugu:

Nafta hind kahe ja poole aasta kõrgeimal tasemel

Nafta kahe ja poole aasta kõrgeimal tasemel.
Nafta kahe ja poole aasta kõrgeimal tasemel.  Foto: Shutterstock.com

Kolmapäevase seisuga on toornafta barreli hind viimase kahe ja poole aasta kõrgeimal tasemel, jõudes üle 60 dollari, kirjutab Reuters.

Toornafta barreli hind tõusis teisipäevase Liibüa naftatoru lõhkemise järel üle 60 dollari, brenti barrel üle 66 dollari – esimest korda alates 2015. aasta juunist. Liibüa kaotas teisipäeval toru lõhkemisega ligikaudu 90 000 barrelit naftat.

Samal ajal hakkavad taastuma Põhjameres asuva Forties’i naftatoru kogused 450 000 barrelini päevas.

Liibüa ja Forties’i naftatoru lõhkemine võtsid ringlusest ligikaudu 500 000 barrelit päevas, mis annab globaalsest 100 miljonile barrelile lähenevast tootmisest vaid väikese osa.

Need hinnamuutused ilmestavad praegust tihenevat olukorda naftaturul, kus ligikaudu aasta on Venemaa ja OPECi juhtimisel tootmist vähendatud.

Rahvusvahelise energiaagentuuri järgi jõudis naftaturg 2015. aasta ülepakkumise järel 2016. aastal tasakaalu. Käesolevat aastat iseloomustab pakkumise vähenemine.

OPEC ja Venemaa hakkasid selle aasta jaanuaris tootmist vähendama ning praeguse plaani kohaselt jätkub see ka 2018 aastal. Nende püüetele vastandub USA, kelle naftatootmine on 2016. aasta keskpaigast tõusnud 16 protsenti, saavutades päevas pea 10 miljoni barreli taseme.

Naftamaakleri Matt Stanley sõnul suudab USA OPECi ja Venemaa vähenevat tootmist asendada ning turul pole pakkumine nii väike, nagu arvatakse.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt