Mait Kraun • 26. mai 2018 kell 11:15

USA pangandus õitseb

Morgan Stanley  Foto: Shutterstock

Ühendriikide pangad teenisid esimeses kvartalis rekordilisi kasumeid. Nüüd on Kongress hakanud ka regulatsioone kärpima, vahendab CNN Money.

Pankade kasumid kasvasid esimeses kvartalis kokku 28 protsenti, 56 miljardi dollarini (võrreldes eelmise aasta sama ajaga), selgub FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) poolt teisipäeval avaldatud andmetest.

Üliheadele tulemustele aitas kaasa Ühendriikide presidendi Donald Trumpi maksukärped ning täie tervise juures majandus. Pangad suutsid eelmisi rekordeid vabalt ületada.

Regulatsioone leevendatakse

Pangandussektori andmed tulid vaid mõned tunnid enne seda, kui esindajatekoda võttis vastu seaduse, mis leevendab pankadele kehtestatud regulatsioone. Eelkõige tõmmatakse tagasi regulatsioone, mis loodi pärast finantskriisi selleks, et uut kriisi ära hoida.

Pankurid on juba aastaid kurtnud selle üle, et sektorile on kehtestatud liiga palju regulatsioone. FDIC raportist aga selgub, et olukord pole sugugi nii kehv. Dodd-Franki reformi raames vastu võetud seadused hakkasid kehtima 2010. aasta juulis. Alates sellest on pankade kasumid kasvanud 135 protsenti, sest USA majandus ronis 2008. aastal alanud finantskriisist välja.

Regulaatorite soovitusel on Ühendriikide pangad üles ehitanud ka meelerahufondi. Tööstusel on enam kui 2 triljonit dollarit kapitali, mis peaks järgmise tormi ajal aitama vee peal püsida. Wall Street panustab sellele, et regulatsioonide vähendamine võimaldab pankadel osa sellest rahast aktsionäridele tagastada.

Ühendriikides on kokku 5606 panka. FDIC teatas, et 70 protsenti neist on oma finantsseisu esimeses kvartalis parandanud. Panku, mis raha kaotavad, on ainult 3,9 protsenti. Probleemsete pankade nimekirjas on nüüdseks 92 ettevõtet, mis on madalaim tase alates 2008. aastast. Siia alla kuuluvad pangad, millel on oht pankrotti minna.

Maksureform andis tõuke

Pangad on kasu saanud ka volatiilsuse kasvust Wall Streetil. Esimeses kvartalis jõudsid turud korrektsiooni, mille põhjuseks võib pidada muret inflatsiooni, intresside tõusu ja kaubandussõja pärast. See suurendas kauplejate aktiivsust, mis omakorda võimaldas pankadel teenustasude pealt teenida. See on väga kontrastne eelmise aastaga, mil volatiilsus püsis pikka aega rekordmadalal.

Finantssektoril on tänuvõlg ka Donald Trumpi eest, sest maksureform suurendas pankade kasumeid umbes 6,7 miljardi dollari võrra. Tõsi, ka maksukärbeteta oleks sektori kasum tõusnud rekordini (49,4 miljardi dollarini).

„Maksureform on võimaldanud juba tugevaks saanud pangandussektoril veelgi tugevamaks muutuda,“ ütles American Bankers Associationi peaökonomist James Chessen.

Suurpangad võtsid lõviosa

Ei ole üllatus, et suurema osa kasumist teenisid Wall Streeti megapangad. Suurte pankade kasumid olid esimeses kvartalis meeletult suured. Peamiselt mõjutaski tulemusi maksureform.

Nii Morgan Stanley kui ka Bank of America teenisid rekordkasumi. Goldman Sachsi kasumlikkuse näitaja tõusis viie aasta tippu.

Kõige muljetavaldavam oli JPMorgan Chase – pank teenis eelmises kvartalis 8,7 miljardit dollarit kasumit. Varem pole ükski USA pank nii suurt kasumit kvartaliga teeninud.

FDIC teatas, et kommerts- ja tööstuslaenude maht kasvas eelmises kvartalis 1,9 protsenti. Kinnisvaralaenude maht suurenes 0,4 protsenti.

„Laenuturu kasv on olnud kehv,“ ütles investeerimispanga KBW analüütik Brian Gardner. Ta tõi välja, et nõudlus laenude järele on kesine ning regulatsioonide avaldavad survet.

Maapangad, mis said paljude sõnul Dodd-Franki reformiga asjatult karistada, on samuti heas seisus. FDIC teatas on riigis kokku 5168 maapanka, mis suutsid oma kasumeid kasvatada 18 protsenti, 6,1 miljardi dollarini.

FDIC juhatuse esimees Martin Gruenberg andis ka hoiatuse, et pangad liiga rahulolevaks ei muutuks. „Praegune majandustõus on pigem hilises staadiumis,“ ütles Gruenberg. „Tööstus peab olema ennast ette valmistanud, et toime tulla vältimatu langusega.“

Hetkel kuum