Äripäev • 28. mai 2018 kell 14:26

USA survestab Hiinat pikaajalistesse lepingutesse

Töölised sojaube transportimas.  Foto: Reuters/Scanpix

Washington survestab Pekingit mitmeaastastesse lepingutesse energia- ja põllumajandustoodete ostmiseks, mis võivad mõjutada vastavaid tootjaid Euroopas ja teistes Ameerika Ühendriikide liitlasriikides.

Lepingud on osa USA laiemast strateegiast vähendada 337 miljardi dollari suurust kaubandusdefitsiiti Hiinaga, kirjutas Financial Times.

Sõlmimisel võib see vähendada USA liitlaste Austraalia, Brasiilia, Argentiina ja Euroopa Liidu eksporti, kust Hiina praegu antud tooteid impordib.

USA kaubandusminister Wilbur Ross arutab nimekirja potentsiaalsete toodetega selle nädala lõpus Pekingis. Võimalike importtoodetena tulevad kõne alla nafta ja rafineeritud tooted, vedelgaas ja põllumajandustooted nagu loomaliha, sojaoad ja linnuliha.

Ühendriigid ootavad ka mitme piirangu eemaldamist. Näiteks varasemate gripipuhangute tõttu on piirangud USA linnulihal, mis Washingtoni sõnul on diskrimineerivad.

Eelmisel aastal saatis USA Hiinasse 19,6 miljardi eest põllumajandustoodangut, millest 12,4 miljardi dollari ulatuses moodustavad enamuse sojaoad.

Hetkel kuum