investor Toomas • 17. märts 2015 kell 10:15

Investor Toomas: panin Buffetti enda heaks tööle

investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Eile USA börside avanedes ostsin 15 000 euro eest maailma kõigi aegade edukaimaks investoriks tituleeritud Warren Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway (BRK-B) aktsiaid, tunnistab Äripäeva loodud investor Toomas.

Ehkki oleksin suutnud kokku saada raha ka ühe A-aktsia ostuks, mis maksab eilse sulgemishinna järgi 219 502 eurot, oleksin ma selle tehinguga oma praegust portfelli suurust arvestades patustanud vanameistri enda investeerimistarkuse vastu ja jäin kindlaks poolteist tuhat korda odavamatele B-aktsiatele.

Möönan, et investeering hetke turuhinna juures ei ole praegust aktsia raamatupidamislikku väärtust ja P/E suhtarvu vaadates sugugi odavaimate killast, ent paraku pole allahindlusi praegu oodata ka teiste kvaliteetaktsiate puhul. Pole saladus, et hinnatasemed rühivad nii ookeani taga kui mujalgi üha ülesmäge ja iga päevaga kasvab ka korrektsioonioht.

Ei püüa kiiret kasvu

Tõele au andes pole aga Berkshire aktsia minu investeerimiskarjääri jooksul ka kunagi varem üleliia soodne olnud, ent nüüdseks olen aru saanud, et selle ettevõtte puhul võib ideaalse ostukoha leidmist oodata pikalt ning „õige“ hetk ei pruugigi saabuda. Samas annan endale aru, et praeguse hinnataseme juures ei ole oodata üleliia suurt tootlust ja püsib oht järgmise korrektsiooniga osa paigutatud rahast kaotada.

Lühiajalist kasvu ma aga Buffetti ettevõttesse otsima ei läinudki ning pigem olen turgude langedes valmis tulevikus oma positsioone suurendama ja investeeringu esialgseks ajahorisondiks sean 16 aastat. Just siis saabub hetk, mil minust saab täieõiguslik pensionär.

Ettevõte on erinevate äride ja sektorite vahel kenasti hajutatud ja koosneb valdavalt korralikke dividende maksvatest kvaliteetaktsiatest. Tõsi, dividende Berkshire oma aktsionäridele välja ei maksa, ent see-eest saadud kasum reinvesteeritakse. Samuti on ettevõttel ette näidata aukartust äratavalt pikk ja edukas ajalugu, millega on suudetud teha seda, mida suudavad vähesed, ehk luua järjepidevalt turu keskmist tootlust.

Otsus oli emotsionaalne

Mis seal salata, Buffetti firmasse investeerimine ei ole minu jaoks ka täiesti emotsioonivaba otsus, sest olen vanameistri tegemisi juba pikka aega jälginud ja lugenud tema iga-aastast kirja aktsionäridele. Samuti on tema investeeringutest üsna sageli kirjutanud Äripäev, mistõttu on “Omaha oraakel” mulle juba vana tuttav.

Samuti on meie investeerimispõhimõtted üsna sarnased, sest me mõlemad lähtume oma investeeringutes juba möödunud sajandi keskel USA majandusteadlase ja eduka investori Benjamin Grahami sõnastatud konservatiivsest lähenemisest.

Üks risk, mida Buffetti firmasse investeerimise juures ikka ja jälle esile tõstetakse, on börsiguru tervis ja vanus. Buffetti kauaaegse partneri Charlie Mungeri mõne nädala eest aktsionäridele läkitatud kirja lugedes, paistab mulle aga, et seegi oht on veidi võimendatud ja praeguste märkide põhjal olen üsna kindel, et ka kõige mustema stsenaariumi korral jätkab ettevõte senisel kursil.

110 Berkshire Hathaway (BRK-B) aktsiat ostsin eile pärastlõunal New Yorgi börsilt Swedbanki vahendusel hinnaga 145,76 USA dollarit tükist ja komisjonitasu maksin 24,05 dollarit.

Hetkel kuum