Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: avastasin tulusa teenimiskoha

06. september 2016, 15:00
Kui piisavalt vaeva näha, võib allüürimine osutuda küllaltki tulusaks.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160906/INVESTOR/160909830/AR/0/AR-160909830.jpg

Kohtusin hiljuti kinnisvarainvestor Peeter Pärteliga, kelle arvates võib kinnisvaraturgu peagi krahh oodata. Sellegipoolest andis ta mulle väärt nõuandeid, kuidas ka praegustes, kinnisvara soetamiseks ebasoodsates tingimustes ikkagi tulu teenida.

Pärtel leiab, et kinnisvarasse on mõtet investeerida siis, kui sellelt saadav omakapitali tootlus on vähemalt 12 protsenti. Kuna praegu on investori hinnangul näha aga mitmeid märke peagi saabuda võivast krahhist, pole ta ka viimase pooleteise aasta jooksul ühtegi 12protsendilise tootlusega kinnisvaraobjekti turult leidnud.

Numbrid ei klapi

Tänaseks finantsvabadusse jõudnud Pärteli sõnul avastas ta juba 2013. aastal, et mitmed numbrid, nagu näiteks palga ja üürihindade kasv, ei sobitu omavahel kuidagi. Samuti on ohumärgiks see, kui 12protsendilise tootluse saavutamine osutub sisuliselt võimatuks.

Investor möönis, et kahetoaliste korterite puhul võib tootlus ka tavatingimustes väiksem olla, kuid kui nende pealt ei õnnestu teenida isegi 8protsendilist omakapitali tootlust, siis see on samuti kinnisvaraturgu iseloomustav ohumärk.

Pärtelile annab kriisi ennustamisel enesekindlust ka teadmine, et eelmise kinnisvarabuumi suutis ta üsna täpselt ette ennustada ning oma kinnisvara vahetult enne turgude kukkumist maha müüa. „Lisaks usaldan oma eeskuju Robert Kiyosakit, kes on samuti halbade aegade tulekut ette näinud,“ rääkis ta. „Öeldakse ka, et see kriis, mis tuleb, on eelmisest erinev – kui eelmine oli vaid eelmäng, siis uuest kriisist taastume 20–25 aastat,“ oli Pärtel skeptiline.

Sektorist ei pea lahkuma

Kui täna ei pruugi leida soodsatel tingimustel kinnisvara soetamise võimalust, siis ärisse saab Pärteli hinnangul siseneda ka teisiti. Üheks võimaluseks on rent to rent mudel, mis tähendab seda, et keegi rendib mingi suurema pinna ning annab selle tubade kaupa lühi- või pikaajalisele allüürile. „Kui keegi tahab täna saada üürimise kogemust, siis see on ainus mõistlik variant alustamiseks,“ arvas Pärtel.

Erinevalt ostetud kinnisvara üürimisest saab rent to rent mudeli puhul kergemini – lihtsalt üürilepingut lõpetades – ärist väljuda ega pea arvestama ebalikviidse kinnisvaraturuga. Kuigi ka tootlus võib Pärteli hinnangul allüürimise puhul olla rahuldav, siis tema sellega siiski ei tegele.

Seda peamiselt seetõttu, et Pärtel soovib saada passiivset tulu, kuid rent to rent mudelit peab ta puhtaks ettevõtluseks. „Mul oli võimalus üürida Pärnus soodsatel tingimustel kolm korterit ning need allüürile anda, kuid hakkasin aruvtama ja jõudsin järeldusele, et tegu on sisuliselt hotelli pidamisega,“ selgitas Pärtel. „Kellele aga meeldib selline elustiil ja äritegemine, lasku aga käia – tean inimesi, kes seda naudivad, kes saavad tulu ja peavad seejuures ka oma üürnikega koos pidu,“ lisas investor.

Nõustun eksperdiga

Pean siinkohal tunnistama, et kuigi kinnisvara allüüriile andmine tundub tulus viis ning võimalus odavalt ettevõtlusega alustamiseks, sobib see pigem noortele ja energilistele kogemuse saamiseks. Nõustun täielikult Peeter Pärteliga, et allüürimisega jääb ettevõtja ilma kinnisvara väärtuse kasvust saadavast tulust, kuigi – tõsi – tal puuduvad ka riskid, mis kaasnevad väärtuse langusega.

Igal juhul kavatsen jääda oma liistude juurde ning eelistan ka edaspidi passiivset tulu.

Ekspert soovitab:

Enne korteri müümist tasub seal mõned kuud elada – ainult nii saad müügitulult maksuvabastuse.

Kehtiv üürileping muudab korteri märkimisväärselt odavamaks, seetõttu vabane enne müüki üürnikest.

Väljaüüritav kinnisvara soeta enda elukoha lähedusse – nii on sul lihtsam olmeprobleeme hallata.

Osta kinnisvara sügisel, siis saad odavamalt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. September 2016, 15:05
Otsi:

Ava täpsem otsing