Artikkel
  • Kuula

    Polegi nii krõbe: suur seitsmik võib olla odavam, kui paistab

    Suure seitsmiku hinda on arvestatud vähemalt neli tugevat kvartalit, nende teostumisel ei pruugi tänane hinnatase aga üldse enam kallis olla.Foto: Zumapress/Scanpix

    Olen viimastel nädalatel oma ala ekspertidelt kõvasti hurjutada saanud Nvidia investeeringu eest, palju juhitakse tähelepanu ka sellele, et nn suure seitsmiku aktsiad olevat üleüldse kallid ja üle hinnatud.

    Teatavasti panin umbes kolm nädalat tagasi toimunud omanimelisel konverentsil ostuorderi sisse ja ostsin enda portfelli Nvidia aktsiat. Seda ekspertide hoiatuste saatel. Ütlesid nii tehnilise analüüsi gurud Vaido Veek kui Alexander Elder, et teen valesti ning graafikud aktsiale midagi head ei tõota. LHV investorsuhete juht Nelli Janson pakkus mulle konverentsi lavalt, et võiksin panna orderi kusagile sinna 500 dollari kanti.
    Lisaks jäi konverentsilavalt kõlama tunnetus, justkui oleks kõik suure seitsmiku aktsiad praeguseks ülehinnatud. Jäin endale kindlaks ja ostsin plaanitud aktsia kõigest hoolimata ikkagi 598 dollari pealt ära. Sellele järgnenud Nvidia ulmelise ralli järel olen hakanud aga vaatama, kas nii konkreetne aktsia, aga ka suur seitsmik, kuhu ta kuulub, on täna tõesti nii kallid, nagu esmapilgul paistab.
    Senised suhtarvud hirmutavad
    Maagilise seitsmikku hulka, mis on ühtlasi USA peamise börsiindeksi S&P 500 vedajateks, kuuluvad Apple’i, Amazoni, Alphabeti, Meta, Microsofti, Nvidia ja Tesla aktsiad.
    Vaadates iga ettevõtte viimase nelja kvartali pealt arvutatud suhtarve, tundub pilt tõepoolest hirmutav. Apple’i hinna ja kasumi suhtarv (P/E) on möödunud reede seisuga 29,24; Amazonil 58,57; Alphabetil 25,38; Metal 31,65; Microsoftil 37,44; Nvidial 91,75 ning Teslal 44,08.
    Siia juurde ka riskinäitaja beeta, mis näitab, kuidas aktsia võrreldes turuindeksiga liigub. Kui beeta on ühest suurem, siis on aktsia turust äkilisem ehk headel aegadel kerkib indeksiga võrreldes rohkem ning halbadel aegadel kukub rohkem. Kui beeta on väiksem kui üks, jääb aktsia headel aegadel turu tootlusele alla, kuid halbadel aegadel on ka kaotused väiksemad. Beeta väärtuse üks korral peaks aktsia liikuma täpselt nagu indeks.
    Apple’i beeta on seejuures 1,31; Amazonil 1,14; Alphabetil 1,06; Metal 1,15; Microsoftil 0,9; Nvidial 1,68 ning Teslal 2,43.
    Neid numbreid vaadates võiksid maagilisest seitsmikust praeguse hetkeni tehtud tulemuste põhjal ja hinnataseme juures kõige atraktiivsemad olla Meta, Microsoft ja Alphabet – kummagi puhul pole risk ülemäära suur ning ka P/E on tehnoloogiasektori kohta talutavalt madal. Teslat, Amazoni ega Nvidiat aga nende numbrite pealt enam puutuda ei julgeks.
    Samas on maailmas üks mõjukamaid ettevõtte väärtuse hindamise spetsialiste Aswath Damodaran alles mõni päev tagasi öelnud, et kõik seitse aktsiat paistavad talle ülehinnatud. Lisaks osutas ta faktile, et maagiline seitse moodustab juba 70% S&P 500 indeksist. Ta on skeptiline ka Nvidia suhtes, öeldes, et aktsia oleks 400 dollari peal alahinnatud, kuid tänaselt hinnatasemelt ei näe ta piisavat rahavoogude kasvu, et seda summat õigustada.
    Prognoose uskudes pilt muutub
    Mis juhtub aga siis, kui osta tänastelt hinnatasemetelt veidi ka tulevikku? Seda kas või nelja kvartali jagu, lootes, et suure seitsmiku ettevõtted on piisavalt tugevad, realiseerimaks kõik oma aastased käibe- ja kasumiprognoosid ning miks mitte neid isegi ületades.
    Kui tõepoolest ühtegi musta luike randa ei uju ja prognoosid realiseeruvad, pole suur seitsmik üleüldse enam nii kallis. Apple’i ettevaatav P/E suhe on 28; Alphabetil 21; Microsoftil 33; Amazonil 40, Metal 24; Teslal 59 ning Nvidial 33.
    Kõige suuremad ja ambitsioonikamad plaanid on seega Nvidial. Kuigi ülejäänud aktsiad, välja arvatud ehk Tesla, oleks prognooside täitudes juba täiesti söödavad, tasub siiski meeles pidada, et tänaselt hinnatasemelt aktsiat ostes tehakse panus tulevikule.
    Kõige väiksem tagasi- ja edasivaatava P/E erinevus on Apple’i ja Microsofti aktsiatel, mis näitab, et tänane aktsia hind on õigustatud ka sarnaste numbrite puhul, nagu oleme harjunud nägema täna. See tähendab, et neilt ei eeldata hinna-kasumi suhtarvu normaliseerumiseks meeletut kasvu ning seeläbi on ka risk investori jaoks väiksem – pidurdumine toob tõenäoliselt väiksema kahju, kuna ootused pole niivõrd kõrgel.
    Suhtarvud näitavad, et neli tugevat kvartalit on seega hinnas sees. Seetõttu ei maksa imestada, kui väga tugevad tulemused reaktsiooni ei too ning lubatule kas või vähenegi allajäämine peletab usu prognooside täitumisse ja usu puudumine viib ühel hetkel seetõttu hinna alla samamoodi, nagu selle olemasolu seda tõstis.
    Aktsia
    P/E (TTM)
    Ettevaatav P/E
    Riskinäitaja beeta
    Apple29,24281,35
    Amazon58,57401,14
    Alphabet25,38211,05
    Meta31,65241,15
    Microsoft37,44330,9
    Nvidia91,75331,68
    Tesla44,08592,43
    Allikas: Yahoo Finance
    Korrektsioon kui paratamatus
    Seega jääb alati õhku küsimus, miks osta tulevikunumbreid täna ning mitte maksta ettevõtte eest seda summat, mida on väärt nüüd ja praegu.
    Tõsi, ajalugu on näidanud, et kui tulevikuusu eest ei olda nõus sentigi maksma, kipub aktsia hind eest ära jooksma ning väärtpaberid liiguvad neile, kes usuvad. Sellega läheb kokku ka Charlie Mungeri üks õpetustest, et turult ei tasu tingimata jahtida odavaid aktsiaid, vaid head asja võib ka mõnevõrra kallimalt osta.
    Niisiis elame-näeme, oma otsust mina ei kahetse ning võitjaid ei müü. Samas on minu positsioon Nvidias niivõrd väike, et saan korrektsiooni korral võitjat soodsamalt juurde osta ja oma soetusmaksumust seeläbi allapoole keskmistada. Samuti võib ühel hetkel mõistlikuks osutuda stopporderi kasutamine, et teenitud kasum mulle ikka kenasti portfelli alles jääks. Kui mind positsioonist välja visatakse, saan ju aktsiad hiljem soodsamalt tagasi soetada.
  • Hetkel kuum
Seotud lood

Tarmo Virki: õpetajad, palun streikige varsti jälle
Kui talvel õpetajad streikima asusid, siis loodi hetkeks suurepärane võimalus praegust haridussüsteemi lammutama asuda. Sest olgem ausad, selleks on viimane aeg, kirjutab ettevõtja ja Äripäeva iduettevõtete teemaveebi FoundME.io juht Tarmo Virki.
Kui talvel õpetajad streikima asusid, siis loodi hetkeks suurepärane võimalus praegust haridussüsteemi lammutama asuda. Sest olgem ausad, selleks on viimane aeg, kirjutab ettevõtja ja Äripäeva iduettevõtete teemaveebi FoundME.io juht Tarmo Virki.
Pessimism USA intressimäärade langetamise osas mõjus turgudele pärssivalt
Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles teisipäeval, et inflatsiooni surumine keskpanga poolt seatud 2% tasemeni võtab oodatust kauem aega, mistõttu pole selge, millal intressimäärasid ikkagi langetatakse. Wall Street võttis uudise tõrksalt vastu: ehkki Dow 30 lõpetas napilt rohelises +0,17%, siis Nasdaq taandus -0,12% ning S&P 500 kukkus -0,21%.
Föderaalreservi esimees Jerome Powell ütles teisipäeval, et inflatsiooni surumine keskpanga poolt seatud 2% tasemeni võtab oodatust kauem aega, mistõttu pole selge, millal intressimäärasid ikkagi langetatakse. Wall Street võttis uudise tõrksalt vastu: ehkki Dow 30 lõpetas napilt rohelises +0,17%, siis Nasdaq taandus -0,12% ning S&P 500 kukkus -0,21%.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Graafikud: võrdle, kuidas sinu maakonnas ärid hakkama saavad
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Kogu Eesti tundis 2023. aastal, kuidas majanduslikult keeruline aeg tegi oma töö. Ettevõtete koondamiste ja pankrottide tagajärjel vähenes töökohtade arv ja suurenes töötute hulk. Kuigi palgakasv jätkus, oli see hulga väiksem kui aasta varem. Vaatluse alla võtsime sel korral kaks maakonda, mis jäävad Harjumaalt ja Tallinnast vaadates Eesti teise otsa: Valgamaa ja Võrumaa. Need naabermaakonnad külgnevad Läti­ piiriga, mis võiks anda vähemalt geograafilise eelise ekspordiks.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Finora Pank värbas Tallinna Sadama tippjuhi
Eesti ettevõtjatele kuuluv Finora Pank värbas panga operatiivjuhiks ja juhatuse liikmeks Hanno Hussari.
Eesti ettevõtjatele kuuluv Finora Pank värbas panga operatiivjuhiks ja juhatuse liikmeks Hanno Hussari.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Volkswagen Golf 50: kuidas Põrnika järeltulijast kujunes hea auto mõõdupuu
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
Märtsi lõpus möödus pool sajandit päevast, mil algas Volkswagen Golfi tootmine. Ikoonilise Põrnika järeltulijast sai ettevõtte jaoks veelgi olulisem mudel.
East Capital müüs kaks hoonet
Fondivalitseja East Capital Real Estate müüs kaks oma fondile kuuluvat hoonet: Maardus asuva tootmishoone ja Jõhvis asuva JEWE Mööblimaja.
Fondivalitseja East Capital Real Estate müüs kaks oma fondile kuuluvat hoonet: Maardus asuva tootmishoone ja Jõhvis asuva JEWE Mööblimaja.
Sõda oluline, odav nafta veel olulisem: USA kutsub pommitavaid ukrainlasi korrale Intervjuu USA kõrge diplomaadiga
USA välisministeeriumi energiajulgeoleku esidiplomaat Geoffrey Pyatt rõhutab, et kõige olulisem on vältida energiaturul raputusi. Vajadusel kutsutakse korrale ka ukrainlasi.
USA välisministeeriumi energiajulgeoleku esidiplomaat Geoffrey Pyatt rõhutab, et kõige olulisem on vältida energiaturul raputusi. Vajadusel kutsutakse korrale ka ukrainlasi.