Äripäev • 9. oktoober 2017 kell 3:00

Rain Laane, kasutage seda miljardit hästi

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Me ei tea midagi Rain Laane plaanidest haigekassa juhtimisel, kuid loodame, et ettevõtlustaust tähendab jaksu poliitikutega kakelda, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Haigekassa uus juht, Microsofti Balti äri vedanud Rain Laane tundub Äripäeva toimetusele mõistlik valik, kuid uue juhi valimise ja senise juhi tegevusega seostub siin mitu suurt aga. Etteruttavalt – kõiki neid agasid saab Laane oma tegevusega ümber lükata.

Esmalt pole meil teada Laane seisukohad, kuidas 1,1 miljardit eurose aastakäibega organisatsiooni ja laiemalt Eesti ravikindlustuse raha juhtida. Juhi valimisega seoses puudus debatt, mille käigus andnuks osalejad avalikult teada oma visioonist tervishoiu korralduse kohta.

Isegi haigekassa nõukogu liikmed ei teadnud kuni viimase päevani juhi kandidaate. Sotsiaalminister Jevgeni Ossinovski valis variandi, kus ta ise kaaperdas haigekassa juhi kandidaadi koha, kontrollides info liikumist ja otsustades toimida ülima saladuskatte all.

Jah, alati ei peagi juhti avaliku konkursi ja debatiga valima, kuid praegune kord viskab õhku võimaluse, et haigekassa juhi amet on üks vähetähtis ametikoht, kus juhil mingit oma ideed või mõtlemist ei peagi olema, sest nagunii poliitikud otsustavad tema eest.

Teiseks on alati võimalik, et uus luud ei pühi nii hästi, kui lubas. Meil on hoiatav näide senise juhi Tanel Rossi näol, kes viis aastat tagasi ametisse asudes esitas nõukogule vägagi edumeelsed teesid, milline meie tervishoiukorraldus olema peab. Ametist lahkudes oli ta sellest hästi ära teinud aga vaid ühe: inimeste raviarved on nüüd nende e-tervise kontodel näha ja nad saavad aru, kui palju miski maksma läks. 

See on ka kõik. Ülejäänud osas jookseb haigekassa endiselt tulekahju kustutamise põhimõttel: kust king kõige enam pigistab, sinna lisaraha suunatakse. Tundub, et puudub ülevaade moodsas keeles öeldud big data’st, ei suudeta analüüsida ning ennustada ravikindlustusraha efektiivset kasutamist. Järjest vähem kasutatakse ravi pakkumisel konkureerivat erakapitali, üha enam sõltutakse suurtest ja kohmakatest riigihaiglatest.

Poliitikute pärusmaa

Kõik ideed, mis senisel juhil Rossil ametisse astudes plaanis olid, ei teostunud, ja seda ilmselt seetõttu, et puudus jaks või ka tahtmine vastuvoolu ujuda. Ravikindlustus on Eestis poliitikute pärusmaa. Samas oleks tugeval haigekassa juhil ikkagi võimalus neid mõjutada, mõeldes sellele, kuidas rahakasutust paremini korraldada. Sest tema ju jagab raha reaalselt, näeb, mis toimub. 

Aeg näitab, palju visadust, viitsimist aga ka poliitikutelt saadud usalduskrediiti Laanel haigekassa rahakasutuse efektiivsemaks muutmiseks on. Laane praegused kommentaarid on arusaadavalt veel ettevaatlikud. Tema konkurent haigekassa juhi kohale, endine ravimifirma Astra Zeneca ja nüüdne Ravimite Ehtsuse Kontrolli Sihtasutuse juht Mart Levo oleks oma parema erialase kogemuse tõttu kindlasti stardikiirenduses Laanet võitnud, kuid loodetavasti mängis Ossinovski n-ö pika võidu peale. Pealegi on Rain Laane vend Edward Laane Eesti üks tuntumaid hematolooge ja verevähi ravijaid, kes töötab PERHis, seega venna kaudu on Rain kindlasti ka tervishoiusüsteemiga juba praegu pisut kursis. 

Rain Laane puhul on hea, et esimest korda asub haigekassat juhtima ettevõtjataustaga inimene, mitte ametnik. Tema senine kuvand on peresõbralikkus ja inimestest hoolimine, loodame, et tas on ka küllalt enesekindlust vajaduse korral konflikti minna. Muudatuste tegemine võib arusaadavalt konflikte kaasa tuua.

Hetkel kuum