Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Paljulubav kauplemisidee

24. august 2018, 13:22
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180824/TRADER/180829805/AR/0/AR-180829805.jpg

Naasin pärast riigipüha ja pisukest puhkust oma portfelli juurde ja mis ma näen: positsioone peaaegu polegi.

Pärast Briggs & Strattonist kasumiga väljumist on mulle jäänud vaid pikad positsioonid Facebookis ja ravimiarendajas TG Therapeutics. Portfellile täiendust otsides leidsin järgmise ravimiarendaja: Amsterdamis noteeritud firma Galapagos.

Ränk haigus on ravimifirmade eldoraado

Kas teate, mis on tsüstiline fibroos? Paljud ilmselt teavad ja mõnel on kindlasti otsene kogemus selle haigusega, sest see on üsna levinud (esineb Euroopas keskmiselt igal 3000. vastsündinul).

Lühidalt öeldes on see vigasest geenivariandist tulenev haigus, mis kahjustab inimese hingamis- ja/või seedesüsteemi. Ravi sellele praegu puudub. Inimeste kannatusi leevendatakse, aga nad ei parane.

Just seetõttu, et haigus on ravimatu ja sage, on tsüstiline fibroos ravimiarendajate eldoraado. Biotehnoloogiaettevõte, kes loob sellele hirmsale haigusele ravimi, päästab sadu tuhandeid elusid – ja teenib selle käigus loomulikult väga palju raha. Selle kullamäe poole jookseb mitu ravimifirmat, kellest finišisirgele on jõudnud kaks: Vertex Pharmaceuticals USAst ja Belgia-Hollandi firma Galapagos.

Muidu hoiaks ma Vertexile pöialt. Vertex on üks biotehnoloogiasektori edulugusid. Ravimi staatuseni jõuab keskmiselt vaid 5% ravimikandidaatidest ning läbikukkumised on selles sektoris kordades sagedasemad kui õnnestumised. Vertex oli üks esimesi, kes hakkas ravimeid konstrueerima mitte lihtsalt substantse kombineerides ja vaadates, mida uus segu teeb, nagu seni oli kombeks, vaid ratsionaalselt, eesmärgist lähtuvalt. Loogiline, võiks isegi öelda, et bioloogiline lähenemine on Vertexile toonud edu: ettevõtte loodud Incivek oli näiteks üks esimesi edukaid C-hepatiidi ravimeid.

Oodata on mitut head uudist

Vertexil on praegu kaks ravimikandidaati katsetuste viimases staadiumis. Kahe hobusega võistluses osalemine peaks võiduvõimalusi kahekordistama. Kuid mina arvan, et võidab hoopis kolmas hobune: Galapagose kandidaat.

Sajandivahetusel asutatud Galapagose ravimiarendusplatvorm põhineb väikeste molekulide väljaarendamisel, mis suudaks n-ö sisse ja välja lülitada haiguste juures võtmerolli mängivaid proteiine. Firmal on praegu arendamisjärgus ravimikandidaadid lisaks tsüstilisele fibroosile ka reumaatilise artriidi, psoriaasi ja soolepõletike raviks.

Galapagos katsetab tsüstilise fibroosi raviks kolme molekuli kombinatsiooni ning selle katsetuse tulemused peaksid saama teatavaks kolmandas kvartalis ehk hiljemalt septembris.

Samal ajal ehk praegu käimasolevas kvartalis on oodata veel kahe Galapagose ravimiuuringu tulemust, mis ehk ei ole nii suurest meediakärast ümbritsetud kui tsüstiline fibroos, kuid sellegipoolest tähtsad ja vajalikud.

Mõlemad uuringud on ravimikandidaadi nimega Filgonitib kohta ja puudutavad eri tüüpi artriite. Nende uuringute juures toetab Galapagost rahaliselt (ja saab hiljem muidugi suure osa müügitulust, kui ravim turuloa saab ja tulu tulemas on) farmaatsiahiid GlaxoSmithKline. GSK toetus lisab omakorda investorite usku positiivsesse lõpptulemusse.

Niisiis on Galapagoselt lähiajal mitut tähtsat uudist oodata ja kui neist kas või osa peaks olema väga head, võib oodata aktsia hinna märgatavat tõusu. Seda ma püüdma minna kavatsengi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. August 2018, 13:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing