8. september 2010 kell 4:24

ÄP: 20 aastat õpet, tulemus ikka kehv

Just nii saab kokku võtta riigikontrolli auditi tulemused - Eesti Vabariik on 20 aastat tegutsemist harjutanud, kuid ametnikud pole asjaajamist selgeks saanud.

Äripäev väidab Eesti riigi 2009. aasta majandusaasta koondaruannet auditeerinud riigikontrolli töö tulemusele tuginedes, et Eesti riiklikud institutsioonid on laisad, õppimisvõimetud ja lohakad, nad laristavad riigi raha ja eiravad vajadusel sellesama riigi seadustki. Kui tuua võrdluseks paljukorrutatud paralleel koolipoisiga, saab Äripäev täiesti kindlalt väita - Eesti riik on kesise õpivõimega.

Iga lapsevanem loodab, kas või sisimas, et tema võsukesest saab kas geenius, kröösus, artist, atleet või vähemalt mister Estonia. Ning kindlasti on ka suurem osa lapsevanemaist kord aastas, tunnistuste jagamise päeval, tundnud pettumust. Riigikontrolli auditi avaldamise järel valdas ka Äripäeva see häbiga segunenud pahameeletunne: no millal ta ometi suuremaks kasvab, millal tal ometi mõistus pähe tuleb?

Ja ometi on me praegune iseseisvus juba 20 aastat kestnud, lastehaigused peaks olema läbi põetud ja mõistus n-ö koju tulnud.

Miks me seda teemat üldse oluliseks peame? Küsigem siis endalt: kuidas saab riik oma kodanikelt seaduskuulelikkust nõuda, kui tal endal sama asjaga probleeme on? Ütlete: käituge minu sõnade, mitte mu tegude järgi? Jah, nii võis taaskordse iseseisvusaja alguspäevil öelda küll, kuid kaua veel? Eesti rahvas ja siin tegutsevad ettevõtted on üldiselt üsna seaduskuulekad, kuid kui täidesaatev võim päevast päeva ise seadustele vilistab (või neid valikuliselt täita võtab), võib see ka lihtsa inimese viia mõttele, et milleks? Milleks täita neid seadusi, millest ma väga hästi aru ei saa, millel ma praegu mingit sügavamat mõtet ei näe või mis on lihtsalt ebameeldivad?

Äripäev ei oskagi siinkohal ettevõtjale selgitada, et kui sotsiaalministeeriumist haihtus 410 ühikut kontoritehnikat, siis miks ei võiks üks tavaline ettevõte oma tehnikat aasta lõpus lihtsalt "ära kaotada"? Milleks jännata amortisatsiooniprotsentide ja muu säärasega?

Või kui politsei annab ametikortereid üürile tasuta ja kaitsevägi maksab ametikorteritele lausa peale, siis miks eraettevõtja peab sarnase tegevuse eest nn erisoodustusmaksu maksma? Miks ühed seaduse ees teistest võrdsemad on?

Kui riigikontrolli arvates on viiel ministeeriumil üheteistkümnest probleeme raamatupidamise ning seitsmel varade inventeerimisega, siis miks peaks üks ettevõtja hoolsam olema?

Tõsi, riigikontrolli märkustest kubisevast auditist võib küll välja lugeda, et aasta-aastalt on olukord paremuse poole liikunud. Kuid ehk jätkaks seda õiget teed nüüd vähe kiiremas tempos?

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum