Järgmised kümme aastat saavad olema keerulised, sest me oleme rohepöördega hiljaks jäänud, selgitas ekspertide arutlusringis president Kersti Kaljulaid. Järgmine buum tuleb tema hinnangul aastal 2040.
- Utilitase juhataja Priit Koit, TalTechi rakendusliku keemia professor Allan Niidu, president Kersti Kaljulaid ja Swedbank Eesti juht Olavi Lepp. Foto: Raul Mee
“Meie äripartnerid ei taha musta toodangut ja praegu ei ole muud teha kui võtta see kahju sisse,” selgitas president. Kuna Põhjamaad alustasid roheteemadega varem, arendasid tuuleparke ja planeerisid ümbrusesse tööstusklastreid, siis meid ehk mahajäänuid ootabki ees surnud kümnend.
Saates “Lavajutud” kõlab aruteluring, kus keskendutakse Eesti majandusele järgmise kümnendi lõpus. Arvamust avaldavad president Kersti Kaljulaid, Swedbank Eesti juht Olavi Lepp, TalTechi rakendusliku keemia professor Allan Niidu ja Utilitase juhataja Priit Koit.
Jutuks tuleb, kuidas saavutada Eesti majanduskasv ilma keskkonda koormamata, milliseid tööstusharusid tuleks eelisarendada ja milline võiks olla riigi ning ettevõtjate roll tasakaalus majanduse arendamisel. Samuti saavad vastuse küsimused, kas majandus peab tingimata kasvama, kellele pank kümnendi lõpus enam laenu ei anna ja kas SKP mõõdik on oma aja ära elanud.
Arutlusring on salvestatud tänavu novembris toimunud tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”. Modereerib Mart Normet.
Suur arutlusring: Eesti majandus hakkab buumima pärast surnud kümnendit
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Meid ees ootavast kliimakatastroofist tulenevalt peab majandusmudeleid ümber hindama, aga päris ilma majanduskasvu ja SKT mõõdikuta me liikuda ei saa, rääkisid tippeksperdid reedel tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.