Viimase kahe aasta jooksul kaasrahastamise määrust rakendanud Tallinn ei ole kinnisvaraarendajatelt tohutut vastuseisu tundnud, ütles Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus.
- Madle Lippus Foto: Liis Treimann
Nimelt ühtlustas Tallinna linn mõni aeg tagasi põhimõtteid, mille alusel küsitakse kinnisvaraarendajatelt kaasneva avaliku taristu rajamisse panustamist.
Lippus rääkis Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis, et arendajad ei ole andnud määruse muutmiseks sisendit, aga linn on väidetavalt saanud loksutada praktikat, kuidas jõuda arendajaga võimalikult kiirelt ja muretult kokkuleppele. "Kokkupuutest arendajatega ütleksin, et see on ka arendajate huvi: keegi ei taha teha halba asja," märkis abilinnapea.
Lippus sõnas, et kaasrahastamise määruse puhul on ka oluline välja tuua, kuhu linn plaanib kaasrahastusega saadavad vahendid suunata, ja see, et linn võtab endale kohustuse kulutada saadud raha ära seitsme aasta jooksul.
Madle Lippust intervjueeris Karl-Eduard Salumäe.
Madle Lippus: arendajad mõistavad, miks peavad panustama avalikku taristusse
Seotud lood
Viimase aasta jooksul algatatud planeeringud on eesmärk menetleda 3 aasta jooksul.
Abilinnapea Madle Lippus ütleb, et tema näeb Estonia teatri laiendamiseks rohkem võimalusi, kui muinsuskaitseamet eritingimustega võimaldab.
Oleme seadnud endale eesmärgiks, et kõik need planeeringud, mis me nüüd algatame – tegelikult viimase aasta aja jooksul oleme algatanud -, need saame kolme aastaga menetletud, märgib Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus.
Ettevõtja: kui nüüd oleks kindel, et kolme aasta pärast ka plaan kinnitatud saab
Tallinna linn teatas sel nädalal kesklinnas Hobujaama tänava kinnistute detailplaneeringu algatamisest pärast varasema detailplaneeringu 15 aastaks seisma jäämist, kuid alal krunte omav ettevõtja ei julge endiselt plaane teha.
Tallinna linna järgmise aasta eelarve maht on 1,29 miljardit eurot, kõige rohkem on investeeringuid plaanitud haridus- ja liikuvusvaldkonda.
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?