23. november 1995 kell 22:00

Ookeani pankrotis põrkuvad erinevad huvid

«Igal juhul andis Soome panku teenindav advokaadibüroo meile selgelt mõista, et kui me ei käitu nagu vaja, vahetatakse meid välja,» ütles eile pankrotihaldur Arno Mägi. «Oleme seni täpselt järginud ja kavatseme ka edaspidi järgida pankrotiseadust. Meie jaoks ei ole kreeditoridel vahet, olgu need Soome pangad või palgata jäänud madrused.»

Tallinna linnakohus kuulutas Ookeani pankroti välja 30. oktoobril. Kohus kinnitas pankrotihalduriteks Arno Mägi ja Aivar Leismanni ning nende abiks vandeadvokaadi Urmas Arumäe.

Kõige suurem Ookeani võlausaldaja on Tallinna maksuamet, kes nõuab ettevõttelt 233,5 miljonit krooni. Seega on Tallinna maksuametil üle 50% häältest ja tema seisukoht on määrav.

Tallinna maksuameti direktor Triinu Rohtla kinnitas, et tema juures on käidud olukorda selgitamas nii võlgnike kui võlausaldajate poolelt. «On käinud ka Soome pankade esindajad,» lisas ta. «Oleme huvitatud eelkõige pankroti seaduspärasest käigust. Maksuamet püüab alati jääda objektiivseks pankrotihaldurite suhtes.»

Ookeani pankrotimenetluse olulisimaks küsimuseks tõotab kujuneda, kas tunnustatakse eelisnõudena kolme Soome panga nõuet. Ookean sõlmis 17. septembril 1993 Soome pankadega garantiilepingu, millega võttis endale ligi 14 miljoni USA dollari eest ühisettevõtte Esva kohustusi Soome pankade vastu, ise midagi vastu saamata. Lisaks pantis Ookean pankadele kuus Moonsund-tüüpi laeva.

Ookeani juhatus ja tegevjuhtkond ei tunnista võlanõuet, väites, et tegu pole Ookeani, vaid NSV Liidu välisvõlaga. Ookeani peadirektor Jakob Rang esitas 20. oktoobril Tallinna linnakohtule sellekohase hagiavalduse. «Kohus on meile teatanud, et Soome pankade nõue on vaidlustatud. Pankrotiseaduse järgi on meil seetõttu nüüd raske neid käsitleda võlausaldajana,» lisas Urmas Arumäe.

Kui Soome pankade nõue ei leia tunnustamist, pole Ookeani võlausaldajate hulgas eelisnõudega võlausaldajat ja ka teistel võlausaldajatel, eelkõige Ookeani peamiselt venekeelsel töötajaskonnal ja maksuametil, tekib ?anss saada jaotusettepaneku kaudu midagi tagasi. Arno Mägi andmeil on Ookeani palgavõlg töötajatele üle üheksa miljoni krooni. Kokku ulatuvad Ookeani võlad viiesaja miljoni kroonini.

Aivar Leismanni sõnul on Ookeani tegevjuhtkond müünud Harju täitevbüroo kaudu üheksa laeva ja muid põhitootmisvahendeid, kuigi võlausaldajad on oma nõuete rahuldamiseks kohtu kaudu arestinud osa Ookeani varast. «Me kontrollime kõiki enne pankroti väljakuulutamist tehtud tehinguid, sealhulgas täitevameti tehtuid,» lisas Leismann.

Urmas Arumäe andmeil täidavad praegu Namiibias lepingut kolm Ookeani laeva, millest kaks on lepingupartner võlgade katteks arestinud. Kolmas laev on pankrotihalduritel õnnestunud aresti alt vabastada ja seda kasutatakse kalapüügiks.

«Ookeani Namiibia-partner on teinud ettepaneku kolmas laev ära osta. Arvestades Ookeani majanduslikku olukorda ning eriti töötajate eelseisvat vallandamist ja olemasolevat palgavõlga, ei välista me, et rahuldame selle ostupakkumuse,» lisas Arumäe.

Hetkel kuum