15. september 1996 kell 22:00

Origo Eesti AS otsustati likvideerida

Pankrotihaldur Kersti Põld ütles, et Origo Eestil on võlgu üle kolme miljoni krooni ning bilansilist vara 650 000 krooni ümber. Suurim võlausaldaja enam kui miljoni krooniga on kohalik maksuamet, kes alustas sel nädalal tutvumist firma raamatupidamisega.

Oma töötasu ootab ka ligi 70 inimest, kes tänavu 1. juulil, poolteist kuud enne Origo Eesti pankroti väljakuulutamist, puhkusele saadeti.

Kersti Põld pidas Origo Eesti pankroti üheks põhjuseks Rootsis tegutseva emaettevõtte, samuti tänavu augustis pankrotistunud Origo Estland AB makseraskusi. Tugeva löögi Origo Eestile andis aga ka selle aasta alguses puhkenud vaidlus ASiga Elea, kellelt ettevõte ruume rentis. Avalikkuse ette jõudnud vaidlus kulmineerus tänavu veebruaris, mil Origo Eesti palus kaitseliitlasi appi oma vara kaitsma.

Origo Eesti ASi juhtinud Heino Tiidus vabastati omanike otsusega usalduse kaotuse tõttu detsembris 1995. Tema vend Jaan Tiidus juhtis ASi Elea, kes vastavalt rendilepingule sai Origo Eesti ASi käest üle 70 000 krooni kuus. Origo Eesti juhatuse liige Heldur Allese sõnas, et tema meelest hakkas firma allakäik pärast seda, kui vennad Tiidused olid teinud halbu laene ja hakkasid nende tasumiseks rootslastelt raha nõudma. Allese väitel oli jutt 5,5 miljonist kroonist.

Kersti Põld kinnitas, et ükski Tiiduste võlausaldaja pole tänini end näole andnud, ehkki laenu võtmisel jagati Origo Eesti garantiikirju.

Elea algatas Origo Eesti vastu ka mitu kohtuasja, neist suurima nõue oli 850 000 krooni, mis sisaldas väidetavalt maksmata jäänud renti ja teenustasusid.

Origo Eesti huve kaitsnud vandeadvokaat Maidu Kaasik ütles, et seoses pankroti väljakuulutamisega liideti kõik haginõuded pankrotiprotsessiga. Sel esmaspäeval jõudis Kaasikuni Elea kinnitus, et nad vähendavad oma nõuet 850 000 kroonilt 85 000 kroonile.

Kersti Põld ütles, et enne pankrotiaruande esitamist kohtule ootab ta ära maksuameti revisjoni tulemused.

Hetkel kuum