16. oktoober 1996 kell 22:00

Euroopa suurim plastifirma

Nimelt tahab BASF liita Hoechstiga oma polüpropüleenitootmise ning Shelliga polüetüleenitootmise. Tehingute tulemusena tekivad uued firmad, mille kogukäive on 1,14 miljardit dollarit ja millele kuuluks turust 10--20 protsenti.

Mõlemad tehingud, mida sunnivad peale ületootmine ja suured hinnakõikumised Euroopas, muudaksid radikaalselt konkurentsi Euroopas. BASFi ja Hoechsti uue polüpropüleenikäitise tootmismaht oleks 1,4 miljonit tonni. Umbes samaväärse tootmisega on ainult üks firma -- Itaalia kontsernile Montedison ja Shellile kuuluv ühisfirma Montell.

BASFi ja Shelli polüetüleenitootmiskäitis kujuneks aga tõsiseks rivaaliks Soome Neste ja Norra Statoili ühisfirmale Borealis ning Itaalia Enichemi ja USA Union Carbide'i firmale Polymeri Europa.

BASFi ja Shelli tehingu kohaselt ühendatakse mõlema firma polüetüleenitootmine ning lisaks ostetakse «suure sularahasumma» eest Montellilt polüetüleenitootmine. Uue firma aastaseks tootmismahuks saab samuti 1,4 miljonit tonni, millega ta tõuseb Euroopa kolme suurima polüetüleenitootja hulka.

Seni on polüetüleeni ja polüpropüleeni tootmine olnud killustatud nii geograafiliselt kui ka tootmisharuliselt. Nüüd loodetakse tootmise ratsionaliseerimise ja koondamisega edaspidi ära hoida suured hinnakõikumised. DI

Hetkel kuum