27. juuli 1997 kell 22:00

Leedu diplomaatia ja majanduse ponnistus

Leedu loodab selle aasta majanduskasvuks neli protsenti ning pidevalt alandada inflatsiooni, mis mullu oli 13,1%, ja töötusmäära. Peaminister Gediminas Vagnoriuse sõnul teeb Leedu kõik endast sõltuva, et saavutada Euroopa komisjoni seisukoha muutmine, kuna see lähtub aegunud Leedu majandusandmetest, kahandab välisinvestorite usaldust Leedu vastu ning julgustab Venemaad suurendama oma mõju selles piirkonnas.

Leedu valitsus on viimastel kuudel oluliselt kiirendanud erastamist. Tänavu on kavas maha müüa riigile kuuluvad 14 suurfirmat, mille seas on telekommunikatsiooni-, lennu- ja laevafirma. Riigi sisemajanduse kogutoodangust annab praegu erasektor 61%. Kaubavahetus ELi riikidega moodustab 37% kogu kaubavahetusest ning otsesed välisinvesteeringud, mis ulatuvad 571 miljoni dollarini, kasvasid 1996. a 63%.

Leedu majanduse paranenud seisu kajastab ka Standard & Poor'si eelmisel kuul antud reiting: BBB-.

Leedu statistikaameti andmetel suurenes Leedus tööstustoodang esimesel poolaastal 0,1%, võrreldes 1996. a esimese poolaastaga. Kasvas naftasaaduste, tsemendi, televiisorite, juustu, jäätise, alkohoolsete ja karastusjookide tootmine.

Kuue kuuga on Leedu tööstustoodangut müüdud 8,4 miljardi liti eest. 47,3% toodangust müüdi siseturul ning 52,7% eksporditi.

Leedu välisvõlg ulatus 1. aprillil 4,657 miljardi litini, mis teeb võla suuruseks ühe elaniku kohta 1259 litti ehk 4536 Eesti krooni.

Leedu valitsuse poolt võetud välislaenud ulatusid esimese kvartali lõpuks 1,950 miljardi litini. Tagasi on Leedu maksnud 17,1% laenudest. Leedu ettevõtete välislaenud ulatusid esimese kvartali lõpuks 1,8 miljardi litini.

Leedu tollistatistika andmetel moodustas Leedu käesoleva aasta esimese viie kuu väliskaubandusdefitsiit 2,8 miljardit litti ehk 10 miljardit krooni, olles mullusega võrreldes kasvanud enam kui miljardi liti võrra.

Leedu eksport kasvas aastaga 12,5% ja import 24,4%.

Leedu peamisteks kaubanduspartneriteks on tänavu olnud Venemaa, Saksamaa, Valgevene, Ukraina ja Läti. FT-ELTA-ETA-ÄP

Hetkel kuum