25. november 1997 kell 22:00

Jeeni kurss viie aasta madalaim

Nädalavahetusel teatavaks saanud Jaapani ühe suurema maaklerfirma Yamaichi tegevuse lõpetamine viis jeeni kursi 128 USD/JPYni, mis on jeeni madalaim kurss alates 1992. aasta augustist. Jeen langes koos aktsiahindadega -- Tokio börsi Nikkei indeks kukkus 5,11 protsendi võrra. Pärast rekordtaseme saavutamist jeen kosus kasumivõtmise tulemusena ning samaaegselt Jaapani rahandusministeeriumi ametniku poolt välja öeldud vihjega, et juhtiv liberaaldemokraatlik partei on saavutanud konsensuse avaliku sektori kaasamiseks riigi finantssektori turgutamiseks. Vihjed on olnud küll piisavalt selged, aga turud ootavad siiski kindlat vastust.

Nüüd, kui on läbitud jeeni kursi psühholoogiliselt oluline tase, peavad maaklerid silmas juba järgmist kurssi -- 130 USD/JPY. Dollari kursi pürgimine jeeni suhtes uutele kõrgustele toimub arvatavasti siiski ettevaatlikult, sest kardetakse Jaapani keskpanga interventsiooni. Jaapani rahandusminister on andnud selgesti mõista, et selle võimalusega on arvestatud. Ministeeriumi kõrge ametnik Haruhiko Kuroda väljendas samuti muret jeeni liiga kiire nõrgenemise pärast.

Kuigi turud hoidsid silma peal ka eile lõppenud Aasia ja Vaikse ookeani äärsete riikide tippkohtumisel, turgu mõjutavaid uudiseid sealt karta ei olnud. President Clintoni märkus Jaapani üha kasvava väliskaubandusülejäägi kohta oli küll määratud justkui kurtidele kõrvadele.

Dollar liikus Saksa marga suhtes eile ennelõunal all-ning pärastlõunal ülalpool 1,74 DEMi taset. Õhtul oli dollari kurss 13,952 krooni.

Hetkel kuum