20. aprill 1998 kell 22:00

Lembitu pankrotihaldur võttis käsile Viru 11 maja müügi

Saarma tunnistas, et ka temal kui pankrotihalduril on raske ligi pääseda informatsioonile Viru 11 hoone müügi kohta.

Läinud aasta suvel ostis AS Lembitu erastamisagentuuri loal Meromer Eesti ASi aktsiad. Meromeri aktsiakapitali tehti vaidlusaluse hoone näol mitterahaline sissemakse. Lembitu bilansi järgi oli Meromer Eesti aktsiate omandamise hinnaks 5,5 miljonit krooni.

Meromeri aktsiad müüdi augustis 1997 Bahama saartel registreeritud firmale Boss Agency. Saarma kinnitusel olevat allkirjad lepingule saadud kirjavahetuse teel. Müügisumma oli taas 5,5 miljonit krooni, millest pärast lepingu sõlmimist tasuti 0,8 miljonit krooni. Ülejäänud summa on seni tasumata, kuid Saarma sõnul on 4,7 miljoni krooni ulatuses garandiks Benelux Bank.

Pankrotihaldur tõdes, et Lembitu juhid Mart Varjun ja Erik Sepping on keeldunud talle avaldamast isikuid, kes seisavad Boss Agency taga. Tänavu jaanuaris ütles Varjun Äripäevale: «Ma ei näe mingit põhjust, miks ma peaksin teile Viru 11 ostja nime avaldama.»

Lembitu juhatusse kuulunud erastamisagentuuri arendusdirektor Kostel Gerndorf on eitanud oma kaasabi Lembitu vara mahamüümisel enne pankrotimenetluse algust. Gerndorfi sõnul läksid 51 protsenti Lembitu aktsiatest erastanud ASi Rajaleidja omanikud Verjun ja Sepping riigi alttõmbamise peale.

Pankrotihaldurile ootamatult on Lembitu võlanõudjate hulka tekkinud Soome firma Oy Finnmart, kes on esitanud üle 40 miljoni krooni ulatuva nõude. Finnmart tugineb oma nõudes 1992. aastal kavandatud projektile, mille kohaselt pidi teenindusmajast saama Helsingi Forumi kaubamaja laadne keskus.

Pankrotihalduri sõnul jääb soomlaste nõue kaitsmata, sest talle teadaolevalt leppisid Lembitu ja Finnmart omal ajal kokku selles, et kui ühisfirma jääb loomata, ei esitata ka vastastikuseid nõudeid.

Ilma Finnmarti taotluseta on praeguseks ASi Lembitu vastu esitatud nõudeid 18--20 miljoni krooni ulatuses.

Nõuete kaitsmise koosolek tuleb pankrotihalduri sõnul kokku mais. Suurim võlausaldaja on maksuamet 11,7 miljoni krooniga, millest ligi 5 miljonit tekkis veel enne Lembitu aktsiate erastamist Rajaleidjale. Erastamisagentuur ei ole Lembitu vastu nõuet esitanud, sest tema pretensioonid peaksid minema otse ASile Rajaleidja.

Hetkel kuum