13. mai 1998 kell 22:00

Raeköögil kaks raamatupidamist

Raeköögis töötanud ettekandja ütles, et sõlmitud töölepingu järgi oli tema palgaks 1100 krooni, tegelik teenistus ulatus aga oluliselt üle 5000 krooni. Tööleping sõlmitakse üldjuhul nendega, kellel on tööraamat ette näidata. Kellel tööraamatut pole, võetakse küll tööle, kuid mingit lepingut ei sõlmita ja sotsiaalseid tagatisi, näiteks haigekassakaarti ei pakuta.

Raeköögis tantsuõhtut juhtinud diskor kinnitas samuti, et töö eest tasumine käis sularahas. Raha kättesaamisel tuli tal alla kirjutada mingile formaalsele kviitungile. Samamoodi toimitakse ka teistes lõbustusasutustes, kus ma muusikat olen pakkunud, tunnistas diskor.

Raekööki 2004. aastani kehtiva rendilepingu alusel pidava OÜ Vobeer juhataja Arnold Tokko eitas endiste töötajate esitatud süüdistusi ning väitis, et kõigi Raeköögis tööl olnud inimestega on vajalikud lepingud tehtud. Vastupidi, me tegeleme heategevusega. Näiteks eelmisel nädalal pakkus Raeköök eriolümpia programmis osalevale 250 lapsele tasuta sööki. «Ärilisest seisukohast ei anna see meile midagi,» lisas ta.

Arnold Tokko ei soostunud avalikustama Milovenne ja Vobeeri omanikke, öeldes vaid, et omanikke esindab tema. Krediidiinfo andmeil on mõlemad äriühingud registreeritud erakorterites. Väidetavalt kuulub omanike ringi nii soome kui vene rahvusest inimesi.

Tokko tunnistas, et neilt käib tõepoolest palju inimesi läbi. Õigete inimeste leidmine on nagu varastega võitlemine, ütles restorani juhataja töötajaskonna kiiret vahetumist kommenteerides. Raeköögis on jõudnud töötada isegi seltskonnaajakirjanduse üks lemmikuid Carl Danhammer, kelle ülesandeks oli Tokko sõnul klientide sissemeelitamine otse tänavalt. Kord oli tal õnnestunud Raekööki meelitada seltskond, keda ootas samal ajal kaetud laud vastas asuvas Eeslitallis.

Arnold Tokko sõnas, et nende äriidee seisnebki suure hulga klientide majjasaamises. Suvel, avatud terrassidega suudab Raeköök korraga vastu võtta ligi 2000 söögi- ja joogihuvilist. Restorani päeva- ja kuukäivet keeldus Tokko avaldamast, pidades seda ärisaladuseks.

Kevadeni juhatas Tokko ka samadele omanikele kuuluvat ASi Milovenne, kes müüs Metropoli rendilepingu edasi Alexela omanikele. Arnold Tokko ütles, et Metropoli õnnetuseks oli tema asupaik: autodega hästi ligipääsetav öö läbi avatud lõbustusasutus meelitas ligi narkodiilereid. Raeköögist oleme suutnud nad eemale hoida, märkis ta. Tokko sõnu kinnitas mitu endist ettekandjat, kelle väitel on narkareid Raeköögist välja visatud.

Hetkel kuum