11. august 1998 kell 22:00

Aasias on rahutu

Jaapani jeeni kukkumine kaheksa aasta madalaima tasemeni dollari suhtes pani surve alla Hiina jüaani ja Hongkongi dollari. Turgudel levib veendumus, et jeeni nõrkus ja laastavad üleujutused Hiina keskosas sunnivad Pekingit devalveerima. See tõmbaks omakorda kaasa Hongkongi dollari ning vallandaks piirkonnas uue langusspiraali.

Hongkongi börs kukkus eile viimase viie aasta madalamaile tasemele. Juhtivate aktsiate Hang Sengi indeks langes läbi psühholoogiliselt olulise 7000 punkti piiri ja lõpetas päeva 3,6% esmaspäevasest sulgemistasemest madalamal.

Hiina kõrged riigiametnikud eitavad survest hoolimata jätkuvalt devalveerimisplaane. President Jiang Zemin kordas laupäeval Hiina kavatsust valuutat kaitsta. Sama kinnitas eile Hiina keskpanga asedirektor Liu Mingkang, ehkki ümbritsevate riikide valuutade nõrgenemine aeglustab Hiina majanduskasvu ja vähendab konkurentsivõimet. Viimase riigina devalveeris Vietnam reedel dongi 7% võrra.

Samas võivad kartused olla liialdatud, sest Hiinal pole devalveerimiseks otsest vajadust. Riigi kaubandusbilanss on tugevas ülejäägis ning et valuuta on ainult osaliselt konverteeritav, on seda kergem kaitsta. Hiina valuutareservid on Jaapani järel maailmas teisel kohal, ulatudes juuni lõpus 140,5 mld dollarini.

Väidetavalt on Hiina viimastel päevadel jeeni osakaalu valuutareservides vähendanud, et usaldust jüaani vastu säilitada.

Peamise väljapääsuna Aasia kriisist nähakse Jaapani majanduse toibumist. Peaminister Keizo Obuchi läinud nädalal avalikustatud kriisiplaan leidis aga turgudel leiget vastuvõttu. Turud ei usu, et maksudest kokku hoitud raha ning uued infrastruktuuriprojektid aitaks majandust oluliselt ergutada. Samuti kardetakse pettuda kriisipaketi üksikasjades, nagu varem korduvalt on juhtunud.

Viimati väljendas skepsist ka USA keskpanga juht Alan Greenspan, kelle sõnul pole Jaapani valitsus teinud mingit tõsisemat katset riigi pangandussektori võlaprobleemide lahendamiseks. Ka Jaapani majandus läheb Greenspani sõnul jätkuvalt allamäge.

Sama tunnistas esmaspäeval Jaapani peaminister, öeldes, et Jaapani majandus on haaratud pikka langusperioodi. REUTERS-DI-FT-BNS-ÄP

Hetkel kuum