Sirje Rank • 17. jaanuar 1999 kell 22:00

SEB ja Swedbank ei pea Baltimaid immuunseks

«Ei saa öelda, et mõju üldse ei ole. Ungari aktsiate 10% langus Brasiilia uudiste peale on otsene märk psühholoogilisest efektist,» kommenteeris SEB Kesk-Euroopa ja Balti riikide analüüsiosakonna juhataja Ando Muldre.

«Peamine oht ongi välisinvestorite usalduse kadumine arenevate turgude vastu, mis võib vähendada otseinvesteeringuid ja tõsta laenukapitali hinda. Pankadel tekivad raskused oma võlgade restruktureerimisel, ettevõtetele läheb arenguks vajaliku kapitali hind liiga kõrgeks,» jätkas ta.

«Balti riikidele oleks kahjulik välisinvesteeringute vähenemine, mille abil on finantseeritud jooksevkonto puudujääki,» ütles Föreningssparbankeni analüütik Jörgen Kennemar. «See seaks surve alla kohaliku valuuta, mille abil saavutatud majanduslik stabiilsus on vajalik nii investorite usalduse kindlustamiseks kui pääsuks Euroopa Liitu,» jätkas ta.

Ando Muldre seevastu näeb ohtu valuutale rohkem kohalikes poliitikutes. Tema sõnul võivad spekulatsioonid ägeneda alles siis, kui Brasiilia kriis kisub kaasa ka teised riigid ning finantsturgudel vallandub uus paanikalaine.

Otseselt mõjutab ekspordist sõltuvat Ida-Euroopat läänemaailma majanduskasv, mis omakorda tugineb Aasia ja Ladina-Ameerika küllastumata turgudele. Kui kasv seal aeglustub, aeglustub see ka Lääne-Euroopas.

Jörgen Kennemar juhib tähelepanu, et Saksa- ja Prantsusmaa 1998. a viimase kvartali tulemused jäid nõrgaks ning 1999. a prognoose on alandanud. Ando Muldre aga soovitab jälgida USA eratarbimise statistikat -- selle vähenemine võib vallandada börsivaringu koos kõige sellest tulenevaga.

Ülemaailmse majanduskliima halvenedes pole tänaseks puutumatuks jäänud ka Ida-Euroopa ja Balti riigid. Majanduskasv aeglustub, jooksevkonto defitsiit kasvab, kohalike elanike ostujõud väheneb. Tööpuudus tõuseb veelgi, sest suur osa tööstusharudest on erastamata. Inflatsiooni alanemine Balti riikides on Ando Muldre sõnul hea küll Euroopa perspektiivis, kuid muidu viitab majandusliku aktiivsuse raugemisele. Kõrge kasvu juures on kiire inflatsioon normaalne, Lätis-Leedus aga kõneldakse juba deflatsioonist.

Siiski usub Muldre, et Ida-Euroopa ja Balti riikide majanduskasv on tugeval alusel -- kasvu pole peatanud isegi Vene kriis. Tegemist on ehk ainsate arenevate turgudega, kus kasv jääb positiivseks. Seda mõtet näivad jagavat ka investorid -- Ungari 10aastaste riigiobligatsioonide emissioon märgiti kuuekordselt üle. Omal ajal Euroopa kapitali sihtriigiks olnud Aasia tekstiilifirmad investeerivad järjest aktiivsemalt Balti riikidesse, et olla turule lähemal.

Hetkel kuum