Hansapank otsib võimalust omakapitali vähendamiseks

Hansa Investments prognoosib pangaturu ülevaates, et Hansapanga omakapital võiks väheneda dividendide ja/või aktsiate tagasiostmise teel kahe aasta jooksul kuni 2 mld krooni võrra, mis alandaks panga kapitali adekvaatsust praeguselt 19 protsendilt 14--16 protsendile 2001. aasta lõpuks. Omakapitali vähendamise eesmärk on suurendada omakapitali ehk panga omanikele kuuluva raha tootlust. Hansapanga finantsdirektori Erkki Raasukese sõnul on panga omakapitali küll vaja vähendada, kuid uue krediidiasutuste seaduse tõttu on see lähiajal võrdlemisi komplitseeritud.

Krediidiasutuste seaduse kohaselt saavad pangad omakapitali ühte osa aktsiakapitali aktsiate tagasiostmisega vähendada vaid suure kahjumi katteks. Tänavu esimesel poolaastal on ainuüksi umbes kaks kolmandikku Hansapanga Grupi kasumist teeniv Hansapank teeninud 234,4 mln krooni kasumit.

«Dividendide maksmise teel kapitali vähendamine on samuti keeruline, sest järgmine dividendimakse on ette nähtud alles 2001. aastal ja dividendide maksmiseks tuleb kõigi tütarettevõtete tulud koondada ASi Hansapank,» selgitas Raasuke.

Eesti Panga avalike suhete osakonna asejuhataja Kaja Kell ütles, et peale aktsiakapitali vähendamise on veel võimalusi omakapitali vähendamiseks ja erilisi probleeme sellega ei tohiks olla. «Kui pankadel on paremaid ettepanekuid krediidiasutuste seaduse kohta, oleks hea, kui need võimalikult kiiresti meieni jõuaksid,» lisas Kell.

Raasukese sõnul on probleemidest hoolimata pangal siiski mõtteid omakapitali vähendamiseks, kuid neid on veel vara avalikustada. «Lähitulevikus saame siiski ainult lobi teha, et algatataks krediidiasutuste seaduse muutmine,» märkis ta.

Keskpanga nõutud kapitali adekvaatsuse määr on 10 protsenti. Hansapanga omakapital kasvas järsult pärast eelmisel sügisel toimunud aktsiaemissiooni, tänavu on panga omakapitali peale kasumi suurendanud ka Eesti Kindlustuse müük suve alguses. Eesti Kindlustuse müügist teenis pank 165 mln krooni.

Hansapanga juhatuse esimees Indrek Neivelt ütles tollal, et Hansapank võib ülekapitaliseerituse vähendamiseks osta endale panga. Raasukese väitel midagi konkreetset siiski veel otsustatud pole.

«Kui midagi tekib, siis kas Lätis või Leedus,» ütles ta. «Eestis kuulub meile üle poole turust, Lätis oleme suuruselt kolmas pank ja vaid Leedus on asi veel lapsekingades.»

Hetkel kuum