ÄP fototoimetus • 5. august 1999 kell 22:00

Norra kavandab suurt naftafirmade gruppi

Norra naftaministeeriumi kantsler Tore Sandvold ütles Financial Timesile, et uue firma kapitali suurus oleks ligi 400 miljardit Norra krooni ning selle kontrolli all oleks ligi 17 miljardit barrelit naftat, millega Norra firma saaks võrdväärseks konkurendiks Exxon Mobili, Amoco ja Royal Dutch Shelliga.

Naftakontsern Statoil sai esimesel poolaastal 1,9 miljardit Norra krooni ehk 3,667 miljardit Eesti krooni kasumit. Statoili müügikäive kasvas 52,8 miljardilt Norra kroonilt 55 miljardile kroonile. Kauppalehti Online'i teatel ei ole Statoil kasumitõusule vaatamata esimese poolaasta majandustulemustega rahul.

Norra tsentristlik vähemusvalitsus on otsustanud asuda riigile kuuluvat naftatööstust tõhustama ja erastama, et tagada riigi naftatööstuse konkurentsivõime ajal, kui maailma paljud suured naftafirmad on ühinemas.

Sel nädalal koosolekut pidanud Statoili juhatus pooldas firma osalist erastamist.

Kantsler Tore Sandvold selgitas, et peale Statoili ja SDFI ühendamise kaalub valitsus teise variandina ka SDFI osalist mahamüümist või allutamist osaliselt erastatud Statoilile.

Autor: ÄP

Hetkel kuum