Kaja Koovit • 27. oktoober 1999 kell 22:00

HIM teeb Poola investeerimisfondi

Hansa Investment Managementi tegevdirektori Aadu Oja sõnul esitatakse Poola fondi registreerimistaotlus väärtpaberiinspektsioonile lähipäevadel ja fond loodetakse käivitada veel sel aastal.

Poola investeerimisfondist saab avatud tüüpi fond. «Kui riigis on 50 likviidset ettevõtet, peaks see olema piisav võimaldamaks luua avatud tüüpi investeerimisfond, lausus Oja. Ta lisas, et fondi ei loodeta tulevat sadu miljoneid kroone ja esialgu planeeritakse fondi mahuks paarkümmend miljonit krooni.

«Poola turu 50 aktiivselt kaubeldavat ettevõtet annavad juba laia sektorivalikuga head võimalused riskide hajutamiseks,» põhjendas investeerimispiirkonna valikut Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk. Ta lisas, et suuruse tõttu kuulub Poola aktsiaturg vastupidiselt Eestile Kesk-Euroopa arenevate turgude aktsiaindeksitesse. Ka vähendab Poola ettevõtetesse investeerimine Eesti finantsinvestorile Venemaa riski, sest Poola ekspordist läheb Venemaale vaid 6%.

Reisenbuki sõnul on Poola turul huvipakkuvamad pangandussektor, infotehnoloogia ja ehitussektor, millest tehakse valik ka investeerimisfondis.

Poola pangandussektoril on suur arengupotentsiaal nii laenude kui ka hoiuste turul. Vaid 20 protsendil elanikest on arvelduskonto, märkis Oja.

Reisenbuk lisas, et Poola turul on palju ühist Eesti turuga -- lääne rikaste turgude lähedus, suur välisinvesteeringute maht ja juhtivate ettevõtete liikumine väliskapitali kontrolli alla, mistõttu ollakse suuteline turuolukorda mõistma ja selle liikumisi paremini tunnetama kui näiteks Ameerikas.

«Pean tunnistama, et ei saa Poola aktsiafondi ideest hästi aru ja see mõte tundub mulle imelik,» tunnistas Hansa Asset Managementi juhataja Mihkel Õim.

Õimu sõnul peaks sellise fondi tegemiseks olema kas väga palju raha või konkreetne konkurentsieelis. Kui Poola elanikkond on ligi 40 mln ja Eestis 1,5 mln, siis näib lootusetu siit sinna investeerimiseks märkimisväärset rahasummat koguda, rääkis Õim.

Ka on küsitav, kuidas suudetakse fondi müüa ehk milliste argumentidega tehakse kliendile selgeks, et välisfondide osakute asemel oleks õige just Eestis tegutseva Poola fondi osakuid osta. «Ma ei usu, et siinsed tegijad oleks sealsetest kohalikest paremad ja informeeritumad, « kahtles Õim.

Eesti avatud tüüpi investeerimisfondide kogumaht ilma Hansa Intressifondita on 51 miljonit krooni.

Vt. ka Aktsiahinnad Varssavis on sarnaselt Eesti omadega viimasel ajal langenud

Hetkel kuum